لینک های دسترسی

Breaking News

انتقاد از نشرات زندۀ حمله به مساجد نیوزیلند در فیسبوک


نمایی از مسجدی که روز جمعه مورد حمله قرار گرفت

بدنبال آن‌که یکی از افراد مهاجم به مساجد در نیوزیلند، جریان حملۀ خود را از طریق فیسبوک به شکل زنده منتشر کرد، این رسانۀ اجتماعی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

اسکات موریسن، صدر اعظم آسترالیا، یکی از این منتقدان است که با ارسال نامه‌ای به گروه ۲۰ تاکید کرده است که اگر از رسانه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای تنظیم و یا "عادی‌سازی اعمال تروریستی" استفاده می‌شود، با این نهادها باید برخورد شود.

مهاجم ۲۸ سالۀ استرالیایی که به روز جمعه به روی نمازگزاران در مسجد النور نیوزیلند آتش گشود، جریان حملۀ خود را از طریق فیسبوک به شکل زنده منتشر کرد.

در این حمله، ۵۰ نفر کشته شدند.

مسولان فیسبوک در پاسخ به این انتقادات گفته اند که هیچ‌یک از کاربران این رسانۀ اجتماعی، به فیسبوک نسبت به محتوای این نشرات زنده "گزارش" نداد.

با این حال، کریس سندربای، معاون شرکت فیسبوک گفته است که پس از اطلاع پولیس، آن‌ها ویدیوی نشرات زنده را "ظرف چند دقیقه" حذف کردند.

پس از آن نیز، به گفته آقای سندربای، فیسبوک ۱.۵ میلیون ویدیویی را که در ۲۴ ساعت پس از این رویداد منتشر شده بود، از این شبکه پاک کرده است.

'شهرت طلبی'

در همین حال، جسیندا اردرن، نخست وزیر نیوزیلند گفته است که فرد مهاجم، در کنار سایر اهدافی که برای این حمله داشت، قصد شهرت طلبی نیز داشته است؛ به همین دلیل، او گفته که در هیچ سخنرانی خود از فرد مهاجم نام نخواهد برد.

خانم اردرن که در پارلمان نیوزیلند صحبت می‌‌کرد، گفت: "من از شما خواهش می‌کنم که نام‌های افرادی را به زبان بیاورید که (در این حمله) جان‌های خود را از دست دادند، نه نام کسی را که جان‌ آن‌ها را گرفت."

نخست وزیر نیوزیلند افزود: "او یک تروریست است. او یک جنایت‌کار است. او یک افراط‌گرا است. ولی هر زمانی که در موردش حرف بزنم، یک فرد بی‌نام خواهد بود."

XS
SM
MD
LG