لینک های دسترسی

Breaking News

برگزاری انتخابات در افغانستان به تاخیر افتاد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و نیز انتخابات پارلمانی ولایت غزنی را یک‌بار دیگر به تعویق انداخته است.

قرار بود این انتخابات به تاریخ ۲۹ ماه سرطان سال ۱۳۹۸ برگزار شود، ولی حالا مقامات کمیسیون انتخابات، تاریخ جدید برگزاری انتخابات را ششم میزان سال ۱۳۸۹ اعلام کرده اند.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که این تصمیم بدنبال رایزنی و مشورت با نهادهای مختلف و کارشناسان امور انتخابات اتخاذ شده تا اطمینان حاصل شود که انتخابات پیش رو، به شکل "شفاف، عادلانه و سراسری" برگزار می‌شود.

خانم نورستانی گفت: "تعدیلات جدید در قانون انتخابات، مکلفیت‌های جدید را به منظور تامین شفافیت و تسریع روند انتخابات بوجود آورده است. هم‌چنین، برخی مراحل اساسی تقویم انتخاباتی (قبلی)، هنوز تطبیق نشده است و نیز انتخابات پارلمانی گذشته، با چالش‌هایی مواجه شد که باید همزمان با اتخاذ آمادگی‌ها برای انتخابات پیش‌رو، اصلاحات کلی نیز بوجود آید."

خانم نورستانی هم‌چنین تاکید کرد که برگزاری انتخابات به تاریخ ششم میزان سال ۱۳۹۸ نیز تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که حکومت افغانستان و جامعه جهانی بودجۀ مورد نیاز برای برگزاری انتخابات را در زمان معین در اختیار کمیسیون قرار دهند.

پیش از این نیز، کمیسیون انتخابات افغانستان از احتمال به تاخیر افتادن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG