لینک های دسترسی

Breaking News

'طالب امریکایی' در میان نگرانی مقامات امریکایی از زندان آزاد شد


مقامات در امریکا اعلام کرده اند که جان واکر لیند، جنگجوی امریکایی که در سال ۲۰۰۱ به دلیل همکاری با گروه طالبان در افغانستان بازداشت شده بود، روز پنجشنبه (۲۳ می) از زندانی در امریکا آزاد شد.

آقای واکر لیند به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود، اما پس از سپری کردن ۱۷ سال در زندان، به دلیل آنچه که "رفتار نیک" او در زندان خوانده شده است، مورد عفو قرار گرفت.

با این حال، شماری از مقامات امریکایی از این اقدام انتقاد کرده و رهایی پیش از وقت او را از زندان یک "تهدید امنیتی" دانسته اند.

برخی اسناد دولتی که اخیرا از سوی مجله فارن پالیسی افشا شد نشان می‌دهد که مقامات فدرال امریکا تا سال ۲۰۱۶ نیز باور داشتند که آقای واکر لیند "ایده‌های افراط‌گرایانه" دارد.

او در نوجوانی از مسیحیت به اسلام رو آورد و در جریان محاکمۀ خود در سال ۲۰۰۲ گفت که برای فراگرفتن زبان عربی به یمن رفته و پس از آن برای آموختن اسلام، به پاکستان سفر کرده است. او گفت که برای کمک به "جهاد" مسلمانان، با گروه طالبان همکاری کرده است.

جان واکر لیند در سال ۲۰۰۱ در افغانستان بازداشت شد
جان واکر لیند در سال ۲۰۰۱ در افغانستان بازداشت شد

با این حال، او گفت که "تروریزم را در تمام سطوح" محکوم می‌کند و افزود که حملاتی که از سوی اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه القاعده انجام شد، "کاملا مخالف اسلام" بوده است.

آقای واکر لیند که به "طالب امریکایی" مشهور است، حالا پس از سپری کردن ۱۷ سال در زندان، ۳۸ سال دارد.

مقامات گفته اند که انتظار می‌رود چندین فرد دیگر که پس از حملات ۱۱ سپتمبر از سوی نیروهای امریکایی در افغانستان و عراق بازداشت و به جرم فعالیت‌های تروریستی زندانی شده بودند، ظرف چند سال آینده به تدریج آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG