لینک های دسترسی

Breaking News

زنان بیشتر از مردان در برابر سگرت آسیب‌پذیر اند – پژوهش


تحقیقات جدید ثابت کرده است که زنان زیر سن ۵۰ سال که عادت به استعمال سگرت دارند، بیشتر از دیگران با خطر حملات قلبی ناشی از استعمال سگرت مواجه اند.

یافته‌های این پژوهش که در یک ژورنال تحقیقاتی امراض قلب در امریکا نشر شده است، نشان می‌دهد که زنان بین ۱۸ تا ۴۹ سال که سگرت دود می‌کنند،۱۳ بار بیشتر از زنانی که سگرت استعمال نمی کنند، در معرض حملات قلبی قرار دارند.

داکتر ایور گریچ، متخصص بیمارهای قلب و رگ‌ها در شفاخانۀ شفیلد انگلستان گفته است که به احتمال زیاد تاثیراتی که دود سگرت بر هورمون استروجن دارد، موجب می شود که خطر حملات قلبی میان این گروه سنی زنان بیشتر باشد.

نتیجه این تحقیق که بر اساس بررسی اطلاعات ۳۳۴۳ بیمار در جریان سه سال گردآوری شده است نشان می دهد که دود سگرت زنان را بیشتر از مردان متاثر می‌کند.

در یک مقایسه کلی بدون توجه به سن و سال، خطر حملات قلبی در زنانی که سگرت دود می‌کنند ۶.۶۲ مرتبه نسبت به زنانیکه عادت به سگرت ندارند، بیشتر است. همچنین یافته‌ها نشان داده است که خطر حملات قلبی در نزد مردانی که عادت به دود کردن سگرت دارند ۴.۴ مرتبه بیشتر از مردانی است که سگرت دود نمی‌کنند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که زنان زیر سن ۵۰ سال یا به عبارۀ دیگر زنانی که در سن باروری قرار دارند و سگرت دود می‌کنند،۱۳.۲۲ مرتبه بیشتر از همسالان شان که عادت به سگرت ندارند، در معرض خطر حملۀ قلبی و مرگ قرار دارند. درحالیکه مردان این ردۀ سنی که عادت به دود کردن سگرت دارند، ۸.۶ بار بیشتر از مردان این گروه سنی که سگرت دود نمی‌کنند، در معرض حملات قلبی قرار دارند.

سازمان جهانی صحت در روز جهانی منع استعمال تنباکو اعلام کرده بود که تنباکو و محصولات آن همه ساله سبب مرگ حدود هشت میلیون نفر در جهان می شود.

XS
SM
MD
LG