لینک های دسترسی

Breaking News

مبارزۀ فرانسه با آزار خیابانی؛ ۷۰۰ جریمه در یک سال


اعتراض زنان در فرانسه به آزار خیابانی (عکس از آرشیف)

مقامات در فرانسه می‌گویند ظرف یک سال اخیر بیش از ۷۰۰ مرد به جرم آزار زنان در محلات عامه جریمه شده اند.

فرانسه قانون منع آزار خیابانی زنان را سال گذشته تصویب کرد که بر اساس آن، مردانی که به هر نوعی در خیابان و یا محلات عامه به زنان آزار برسانند، تا بیش از ۷۵۰ یورو جریمه می‌شوند.

براساس این قانون، در موارد خاصی، از جمله اگر قربانی آزار خیابانی زیر ۱۵ سال داشته باشد، جریمۀ نقدی تا ۱۵۰۰ یورو بالا می‌رود.

مرلین شیاپا، وزیر امور تساوی جنسیتی فرانسه در تویتر خود نوشت: "آزار خیابانی: بیش از ۷۰۰ مورد جریمه."

خانم شیاپا افزود: "از این پس، تعقیب کردن زنان، اهانت کردن زنان از طریق آزار رساندن به آنها در خیابان، وسایط حمل و نقل شهری و یا در محلات عامه، نه مجاز است و نه هم تحمل می‌شود!"

با این حال، انایس بووردت، از فعالان فیمینیست فرانسه با آنکه می‌گوید این قانون به شکل نمادین مهم است، اما موثریت آن را در ریشه‌کنی آزار خیابانی زیر سوال می‌برد؛ چون به باور او، مردان فقط مراقب اند در حضور پولیس به زنان آزار نرسانند.

خانم بووردت می‌گوید که جریمۀ تنها ۷۰۰ نفر در جریان یک سال، با توجه به میزان مشکل آزار خیابانی در فرانسه، "مضحک" است. او گفته است که تنها از طریق پروژۀ شخصی‌اش در زمینۀ ثبت شکایات آزار زنان، از سال ۲۰۱۲ تا حالا، پانزده هزار شکایت دریافت کرده است.

او به رویترز گفت: "این قانون تنها روپوشی برای یک زخم است... ما نمی‌توانیم تنها به سمبول‌ها و نمادها راضی باشیم."

براساس یک نظرسنجی که سال گذشته در فرانسه انجام شد، ۹۰ درصد مصاحبه‌شوندگان، از تصویب و اجرای قانون منع آزار زنان حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG