لینک های دسترسی

Breaking News

سه کودک در 'حملات راکتی پاکستان' به کنر کشته شدند


ولسوالی دانگام ولایت کنر (عکس از آرشیف)
ولسوالی دانگام ولایت کنر (عکس از آرشیف)

مقامات محلی در شرق افغانستان گفته اند که در اثر حملات راکتی از جانب پاکستان، سه کودک افغان کشته و شش کودک دیگر زخمی شده اند.

عبدالغنی مصمم، سخنگوی والی کنر به صدای امریکا گفت که این راکت‌ها از سوی "نظامیان پاکستانی" پرتاب شده و به ولسوالی دانگام ولایت کنر برخورد کرده است.

این حملات در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا افغانستان نسبت به آنچه که حملات پاکستان به خاک این کشور خوانده، به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای که به شورای امنیت فرستاده، به "نقض قلمرو افغانستان از جانب نیروهای نظامی دولت پاکستان" اعتراض کرده است.

در این نامه آمده است: "به تاریخ‌های ۱۹ و ۲۰ آگست ۲۰۱۹، نیروهای نظامی پاکستان بیش از ۲۰۰ راکت را به ولسوالی شلتن ولایت کنر پرتاب کردند. این حملات منجر به ویرانی ملکیت‌های رهایشی و بی‌جا شدن مردم محل شده است."

در این نامه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است تا "اقدامات لازم" را برای پایان دادن به این تخطی‌ها روی دست گیرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز اندکی پس از نشر خبر اصابت ۲۰۰ راکت در مربوطات ولایت کنر گفت که این عمل پاکستان بیانگر تعهد نداشتن این کشور در امر تامین صلح و ثبات افغانستان و منطقه است.

افغانستان و پاکستان همواره روابط پرتنش داشته اند، هرچند پس از انتخاب عمران خان به عنوان صدراعظم پاکستان، تلاش‌ها از جانب هر دو کشور برای بهبود روابط بیشتر شده است.

در گذشته، هر دو کشور یکی دیگر را به تمویل و تجهیز شورشیان متهم کرده اند. افغانستان ادعا می‌کند که پاکستان در زمینۀ سرکوب شورشیانی که در خاک این کشور جا دارند، اقدام کافی انجام نداده است؛ و عین این اتهام را مقامات پاکستانی نیز به دولت افغانستان وارد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG