لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان صدراعظم هند را 'فاشیست' خطاب کرد


در ادامۀ تنش‌ها میان هند و پاکستان بر سر مسله کشمیر، عمران خان، صدراعظم پاکستان، نرندرا مودی، همتای هندی خود را "فاشیست" خطاب کرده است.

آقای خان که در یک اجتماع اعتراضی در اسلام‌آباد سخنرانی می‌کرد، صدراعظم هند را به ادولف هتلر تشبیه کرد و گفت که نسبت به "نسل‌کشی مسلمانان در کشمیر" نگران است.

او گفت که دولت هند، از زمان لغو اختیارات ویژه کشمیر تا حالا، در جریان تقریبا چهار هفتۀ گذشته محدودیت شدید بر رفت و آمد در کشمیر وضع کرده و شرایط زندگی را برای ساکنان این منطقۀ با اکثریت مسلمان تنگ کرده است.

روز جمعه (۳۰ آگست، ۸ سنبله) تقریبا در تمام شهرها و روستاهای پاکستان در اعتراض به تصمیم اخیر هند در مورد کشمیر راه‌پیمایی‌های اعتراضی صورت گرفت.

این اعتراض‌ها، یک روز پس از آن صورت گرفت که اردوی پاکستان اعلام کرد که یک میزایل با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را موفقانه آزمایش کرده است.

در سخنرانی روز جمعه در اسلام‌آباد، صدراعظم پاکستان هشدار داد که هند در صدد حمله به کشمیر تحت کنترول پاکستان است، اما افزود که هر حمله‌ای، با جواب متقابل از جانب پاکستان روبرو خواهد شد.

او گفت: "جواب هر خشت را با سنگ خواهیم داد. نیروهای مسلح ما آماده اند."

آقای خان گفت که بروز هر گونه درگیری میان هند و پاکستان، تنها به منطقه محدود نمانده، بلکه تمام جهان را متاثر خواهد کرد.

هند و پاکستان تا حالا دو بار بر سر کشمیر با هم جنگیده اند. در ماه فبروری امسال نیز، دو کشور در پی بروز یک حمله انتحاری در کشمیر تحت کنترول هند، در آستانۀ یک جنگ دیگر قرار گرفتند.

هند معمولا پاکستان را به آموزش و تجهیز گروه‌های شورشی فعال در کشمیر متهم می‌کند؛ اتهامی که از سوی پاکستان رد شده است.

XS
SM
MD
LG