لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: برای ادغام مجدد ده‌ها هزار جنگجوی طالبان برنامه‌ای وجود ندارد


جنگجویان طالبان (عکس از آرشیف)
جنگجویان طالبان (عکس از آرشیف)

دفتر سرمفتش ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) هشدار داده است که اگر برنامۀ جامعی برای ادغام مجدد ده‌ها هزار فرد مسلح مربوط به گروه طالبان ترتیب داده نشود، دورنمای صلح در افغانستان امیدوارکننده نخواهد بود.

این اداره با انتشار تازه‌ترین گزارش خود گفته است که گروه طالبان در حال حاضر حدود شصت هزار جنگجو دارد؛ علاوه بر آن، بر اساس گزارش سیگار، حدود نود هزار جنگجوی دیگر به شکل فصلی به صفوف طالبان می‌پیوندند.

در این گزارش آمده است که حتی در صورت رسیدن به توافقی با گروه طالبان، اگر ادغام مجدد این نیروها به زندگی عادی به درستی مدیریت نشود، خطر جذب آن‌ها از سوی سایر گروه‌های غیرقانونی و ادامۀ ناامنی در افغانستان بسیار محتمل است.

در گزارش آمده است: "حتا امروز، دولت امریکا هیچ نهاد رهبری‌کننده و یا دفتری برای تنظیم امور مربوط به ادغام مجدد جنگجویان سابق ندارد. این مسله در افغانستان، منجر به عدم وضاحت در مورد دورنمای ادغام مجدد و رابطۀ آن با مصالحه شده است."

گزارش سیگار در حالی منتشر می‌شود که تلاش‌های امریکا و دولت افغانستان برای گفتگو با طالبان متوقف شده و مقامات امریکایی به ادامۀ عملیات نظامی برای سرکوب این گروه تاکید کرده اند.

دولت افغانستان نیز گفته است که حداقل تا برگزاری انتخابات و تشکیل حکومت جدید، تلاش‌ها برای گفتگو با طالبان را متوقف کرده است.

سیگار اما می‌گوید که نبود وضاحت لازم در زمینۀ ادغام مجدد جنگجویان در گذشته، یکی از عوامل شکست تلاش‌ها برای صلح بوده است.

جان ساپکو، سرمفتش ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید: "ما می‌بینیم که برنامه‌های گذشته سبب نشد تا تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از جنگجویان به جامعه مدغم شده باشند، یا این برنامه‌ها سبب تضعیف شورش‌گری شده و یا هم به کاهش خشونت منجر شده باشد."

این اداره تاکید کرده است که توجه به مسلۀ ادغام مجدد جنگجویان، از مهم‌ترین چالش‌هایی است که در حال حاضر افغانستان با آن روبرو است.

XS
SM
MD
LG