لینک های دسترسی

Breaking News

خشونت جنسیتی در افریقای جنوبی: هر سه ساعت یک زن کشته می‌شود


تظاهرات معترضان به خشونت‌های جنسیتی در افریقای جنوبی
تظاهرات معترضان به خشونت‌های جنسیتی در افریقای جنوبی

دولت افریقای جنوبی خشونت‌های جنسیتی در این کشور را "بحران ملی" توصیف کرده است.

براساس یک گزارش جدید که از سوی دولت افریقای جنوبی تهیه شده، به طور اوسط یک زن در هر سه ساعت به دلیل خشونت‌های جنسیتی کشته می‌شود.

در این گزارش آمده که بسیاری از این زنان، قبل از کشته شدن مورد بدرفتاری و تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.

اخیرا زنان در افریقای جنوبی نسبت به ادامۀ خشونت‌های جنسیتی دست به تظاهرات زدند. یکی از شرکت کنندگان این تظاهرات، سطح خشونت‌های جنسیتی در افریقای جنوبی را به جنگی تمام عیار علیه زنان این کشور تشبیه کرده است.

تازه‌ترین موج اعتراضات به خشونت‌های جنسیتی پس از کشته شدن یک دانشجوی ۱۹ ساله در شهر کیپ تاون ایجاد شده است که از سوی یک کارمند پستی در داخل پسته‌خانه مورد تجاوز قرار گرفت و بعد به قتل رسید.

آماری که پولیس افریقای جنوبی منتشر کرده، تکان‌دهنده است: نزدیک به سه هزار زن از ماه اپریل سال ۲۰۱۸ تا ماه مارچ سال ۲۰۱۹ کشته شده اند؛ یعنی به طور اوسط هفت زن در هر روز.

فعالان حقوق زنان از دولت افریقای جنوبی و بخش خصوصی تقاضا کرده اند که پول و منابع بیشتری را در زمینۀ مبارزه با خشونت‌های جنسیتی اختصاص بدهند.

رییس جمهور افریقای جنوبی اخیرا در یک نشست فوق‌العادۀ پارلمان برای بررسی خشونت‌های جنسیتی شرکت کرد و از برنامه‌هایش برای اختصاص بودجه ۶۸ میلیون دالری و نیز وضع سخت‌گیری های بیشتری در سیستم عدلی و قضایی در برخورد با عاملان خشونت جنسیتی حرف زد.

او هم‌چنین گفت که برای مبارزه با خشونت جنسیتی، نیاز است تا چارچوب قانونی بررسی خشونت‌های جنسیتی بهبود یافته و زنان از نظر اقتصادی تقویت شوند.

ناظران در افریقای جنوبی باور دارند که سطح آگاهی پولیس از نوعیت خشونت‌های جنسیتی و نیز چگونگی برخورد با عاملان آن به شدت پایین است و این مسله زمینه را برای افزایش خشونت‌های جنسیتی فراهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG