لینک های دسترسی

Breaking News

جایزه صلح نوبل به صدراعظم اتیوپیا اهدا شد


جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۹ به ابی احمد، صدراعظم اتیوپیا اهدا شده است.

کمیتۀ صلح نوبل دلیل اهدای این جایزه را تلاش‌های آقای احمد برای امضای توافقنامۀ صلح میان اتیوپیا و اریتریا خوانده که به یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های افریقا پایان داد.

آقای احمد چند ماه پس از آغاز به کار به عنوان صدراعظم اتیوپیا، توافقنامه صلح را امضا کرد.

جایزه صلح نوبل در گذشته نیز بارها به رهبرانی اختصاص یافته که نقش مهمی در پایان دادن به جنگ‌ در کشورهایشان بازی کرده اند. از جمله جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۶ هم به رییس جمهور سابق کلمبیا رسید؛ کسی که به پایان دادن جنگ داخلی ۵۰ ساله در کشورش کمک کرده بود.

اهدای جایزه صلح نوبل به صدراعظم اتیوپیا با استقبال فراوانی در افریقا و جهان روبرو شده است. حتی شماری از منتقدان آقای احمد، از نقش او در پایان دادن به جنگ ستایش کرده اند.

رییس جمهور گانا گفته است که اهدای این جایزه به صدراعظم اتیوپیا نشان می‌دهد که "صلح یکی از حیاتی‌ترین عناصر برای موفقیت افریقا است."

سازمان ملل متحد و پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) نیز از برنده شدن آقای احمد استقبال کرده و آن را نشانۀ حرکت افریقا به سوی صلح توصیف کرده اند.

جوار محمد، از فعالان مطرح اتیوپیا آقای احمد را برای "پایان دادن به یک بن‌بست بی‌معنا" با اریتریا، شایستۀ جایزۀ صلح نوبل دانسته است. با این حال، او تاکید دارد که هنوز سیاستمداران اتیوپیا برای "عبور صلح‌آمیز و موفقانه به دموکراسی" به اقدامات و برنامه‌های بیشتری نیاز دارند.

شماری از سازمان‌های حقوق بشری، از جمله عفو بین‌الملل نیز از آقای احمد خواسته اند که از آوردن اصلاحات و حرکت دادن کشورش به سوی دموکراسی دست نکشد.

XS
SM
MD
LG