لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما: خشونت را کم کنید؛ در ۲۵ روز صد غیرنظامی کشته شده اند


هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) گزارش داده است که در ۲۵ روز نخست ماه مارچ کم از کم صد غیرنظامی افغان در اثر خشونت‌ها کشته شده و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده اند.

یوناما روز چهارشنبه ۲۵ مارچ (ششم حمل) با اشاره به فراخوان منشی عمومی ملل متحد برای آتش‌بس جهانی، از همه طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته است تا سطح خشونت را کاهش بیشتر داده و را در راستای تامین آتش‌بس و تفاهم پایدار سیاسی گام‌های عملی بردارند.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۲۴مارچ (پنجم حمل) به دلیل گسترش کروناویروس در جهان خواهان آتش‌بس فوری در سراسر جهان شد. او در یک پیام تصویری گفته است که جنگ‌ها در سراسر جهان شدت گرفته و قربانی این وضعیت زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت و بیجا شدگان اند.

یوناما تاکید کرده است که کاهش خشونت به آتش‌بس و مذاکرات صلح بین الافغانی منجر شده و سبب می‌شود که با بحران صحی ناشی از کووید۱۹ با آمادگی بهتر مقابله شود.

ملل متحد گفته است که مسوول بخش عمدۀ تلفات غیرنظامیان در ماه مارچ گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان به ویژه داعش و طالبان اند.

داعش مسوولیت حملۀ روز چهارشنبه ۲۵ مارچ بر معبد هندوها را در شهر کابل به عهده گرفت که در آن ۲۵ نفر کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

یوناما همچنین از تلفات غیرنظامیان افغان در اثر عملیات نظامیان افغان نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که تنها در یک حملۀ هوایی قوای افغان در ولایت کندز که به تاریخ ۲۱ مارچ صورت گرفت، ۱۱ غیرنظامی عمدتاً زنان و کودکان کشته شدند.

در اعلامیۀ یوناما آمده است که ملل متحد از روند همه شمول به رهبری افغان‌ها که در آن زنان، اقلیت‌ها و جوانان شرکت داشته باشند حمایت می‌کند، روندی که از حقوق بشر تمام شهروندان افغان پاسبانی کرده و منجر به صلح پایدار در افغانستان شود.

XS
SM
MD
LG