لینک های دسترسی

Breaking News

ستولتنبرگ: ناتو به شرق اروپا نیروهای ضربتی می‌فرستد


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو امروز ۲۳ مارچ (سوم حمل) در بروکسل گفت که در نشست فردا رهبران ناتو بر تقویت این پیمان توافق کرده و نیروهای خویش را در هوا، زمین و آب‌های شرق اروپا افزایش خواهند داد.

او افزود که نخستین گام در این راستا اعزام چهار گروهی از نیروهای ضربتی ناتو به بلغاریا، هنگری، رومانیا و سلواکیا است.

منشی عمومی ناتو همچنان اضافه کرد که رهبران این پیمان روی رسیدگی به تهدیدات هسته‌ای،کیمیایی و سایر خطراتی که امکان ناشی شدن آن از مسکو محتمل است، توافق می‌کنند.

او علاوه کرد: "توقع دارم که متحدین بر فراهم آوری حمایت بیشتر، به شمول معاونت امنیت سایبری و تجهیزات توافق خواهند کرد تا در حفاظت از اوکراین در مقابل تهدیدات هسته‌ای، رادیولوژیکی، بیالوژیکی و کیمیایی کمک کرده باشند."

قرار است در نشست فردا در مقر ناتو، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین به گونهٔ‌ مجازی سخنرانی کند. آقای زیلینسکی پیش از این گفته بود که از رهبران غربی توقع دارد تا تعزیرات شان را بر روسیه و تعهد کمک‌های شان را با اوکراین افزایش دهند.

آقای ستولتنبرگ گفت که مقاومت اردوی اوکراین نتیجهٔ عزم راسخ مردم این کشور است و اردوی امروزی اوکراین در مقایسه با هشت سال پیش، زمانی که روسیه کریمیه را با خاک خود محلق کرد، قویتر است.

در این حال، یک مقام دیگر ناتو به شرط ذکر نشدن نامش به دلیل صحبت در مورد معلومات استخباراتی به خبرنگاران گفت که در حدود ۷۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ نظامی روسی در اوکراین کشته شده اند.

منشی عمومی ناتو گفت که روسیه باید لفاظی‌های غیرمسوولانهٔ و خطرناک هسته‌ای خویش را توقف دهد و هشدار داد که ناتو برای حفاظت و دفاع از متحدین‌اش در هر زمان و مکان آماده است.

این در حالی است که جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده نیز امروز به بروکسل رسید؛ جاییکه او با متحدین ناتو و اروپایی‌اش ملاقات خواهد کرد و انتظار می‌رود که رییس جمهور امریکا تعزیرات جدید را بر مسکو اعلام کند.

XS
SM
MD
LG