لینک های دسترسی

Breaking News

امیری: مسدود ماندن مکاتب دختران دلیل لغو ملاقات مقامات امریکایی با طالبان بود


رینا امیری، نماینده ویژهٔ وزارت خارجهٔ ایالات متحده برای زنان و دختران افغان و حقوق بشر می‌گوید که ایالات متحده به دلیل تصمیم طالبان برای مسدود نگهداشتن مکاتب دختران، ملاقات با مقامات این گروه را لغو کرد.

قرار بود مقامات امریکایی به روز جمعه ۲۵ مارچ (‌پنجم حمل)‌ در دوحه، پایتخت قطر با مقامات گروه طالبان ملاقات کرده و روی رسیدگی به مسایل عمدهٔ اقتصادی باهم گفتگو کنند.

خانم امیری به صدای امریکا گفت که طالبان باید درک کنند که دسترسی دختران به آموزش یکی از اولویت‌های کاری ایالات متحده است. او گفت: "می‌خواهیم طالبان بدانند که اگر به تعهدات خود در برابر مردم افغانستان عمل نکنند، ما به‌طور معمول با آنها رابطه نخواهیم داشت."

حکومت طالبان برخلاف تعهدات شان در روز نخست سال تعلیمی جدید، یک بار دیگر اعلام کردند که مکاتب متوسطه و لیسهٔ دختران برای مدت نامعلوم مسدود باقی خواهد ماند.

رینا امیری گفت که طالبان درنشست دوحه فرصت داشتند تا با رهبران جهان از نزدیک صحبت کنند. او افزود: "آنها نه تنها فرصت صحبت با امریکا و جامعه جهانی بلکه فرصت صحبت با مردم افغانستان را نیز از دست دادند. این فرصت تا جاییکه سایرین نیز معتقد اند، عملی کردن تعهدات طالبان برای مردم افغان بود، به ویژه اینکه دختران باید مکتب بروند، اما به آن عمل نکردند."

خانم امیری افزود که طالبان باید بدانند که کشور های اسلامی نیز مخالف تصمیم آنان مبنی بر مسدود نگهداشتن مکاتب دختران اند. او به صدای امریکا گفت: "افغانستان یگانه کشور اسلامی است که در آن دختران به مکتب نمی‌روند."

رینا امیری تاکید کرد که طالبان باید بدانند که "ما از آنچه که حمایت می‌کنیم اجندای غرب نیست بلکه اجندای مردم افغانستان و یک اجندی اسلامی است."

جامعهٔ جهانی و شهروندان افغانستان با این تصمیم طالبان اظهار مخالفت کرده و واکنش تند نشان داده گفتند که این اقدام صدمات شدید اقتصادی و سیاسی را در پی خواهد داشت و افغانستان در جامعهٔ بین المللی منحیث یک کشور محترم شمرده نخواهد شد.

این در حالی است که فعالین حقوق زنان امروز ۲۷ مارچ (هفتم حمل) گفتند که اگر طالبان در جریان یک هفتهٔ‌ دیگر مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دختران باز نکنند، آنان خود مکاتب را خواهند گشود و دست به تظاهرات سراسری در افغانستان خواهند زد.

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که در پی ماه‌ها کار جامعهٔ جهانی معاشات ماهوار معلمین در افغانستان با این توقع پرداخت می‌شود که مکاتب به روی همه دانش آموزان افغان باز خواهد بود.

XS
SM
MD
LG