لینک های دسترسی

Breaking News

احمد ۱۳ ساله: اعتیاد والدینم به مواد مخدر سبب معتاد شدنم شد


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

احمد، نوجوان ۱۳ ساله که مدتی است در شفاخانهٔ ترک اعتیاد زنان و کودکان در شهر کابل زیر درمان قرار دارد، اعتیاد پدر و مادرش به مخدرات را دلیل رو آوردنش به اعتیاد می‌خواند.

احمد به صدای امریکا گفت که والدین او مواد مخدر را در خانه استعمال می‌کردند و گاهی او را برای خرید مواد مخدر می‌فرستادند.

احمد که اکنون همراه با مادرش در این مرکز ترک اعتیاد زیر درمان قرار دارد، اضافه کرد :" به خاطری در این مرکز هستم که مادرم معتاد است. من هم غیر مستقیم معتاد بودم. والدینم در خانه مواد مخدر استعمال می کردند. زمانیکه ایشان مواد مخدر نمی‌داشتند من هم درد می کشیدم چون من هم دودی شده بودم."

احمد می‌گوید گاهگاهی که "مواد مخدر برای مادرم خریداری می کردم، بخشی از آن را برای خودم نگه می‌داشتم".

احمد آرزو دارد پس از اینکه وضعیت صحی‌اش خوب شد، مکتب برود و در آینده معلم شود.

این در حالی است که بر اساس گزارش اسوشیتدپرس دهقانان در جنوب و جنوب‌غرب افغانستان برای جمع‌آوری حاصلات تریاک آمادگی می‌گیرند.

طالبان تعهد کرده اند که با کشت مواد مخدر مبارزه خواهند کرد و در تازه‌ترین فرمان ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان کشت کوکنار و هرگونۀ مواد نشه‌آور را در سراسر افغانستان به گونۀ "مطلق" ممنوع اعلام کرد.

در این فرمان رهبر طالبان که روز یکشنبه سوم اپریل (۱۴ حمل) منتشر شده، آمده است که پس از این، هیچ‌کسی نمی‌تواند در افغانستان کوکنار بکارد.

اخیراً وزارت داخلهٔ طالبان کمپاینی را برای معالجه معتادان در کابل و شماری از ولایات افغانستان راه اندازی کرده است. این وزارت در ماه نومبر گفته بود که هزاران معتاد را جهت معالجه به مراکز درمانی در کابل منتقل کرده است.

XS
SM
MD
LG