لینک های دسترسی

Breaking News

پیراهن 'دست خدا' مارادونا ممکن بیش از پنج میلیون دالر فروخته شود


پیراهن ورزشی که دییگو ارماندو مارادونا، ستارهٔ فقید تیم فوتبال ارجنتاین آن را هنگام گول زدن تاریخی به تیم فوتبال بریتانیا در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶ مکسیکو به تن داشت، برای نخستین بار در یک حراجی فروخته می‌شود.

مارادونا این گول را با دست وارد دروازه تیم بریتانیا کرد ولی این موضوع از چشم داور پنهان ماند و بعدها این گول به نام "دست خدا" مشهور شد.

به گزارش اسوشیتدپرس، پیراهن مارادونا در حراج مجازی که به تاریخ ۲۰ اپریل در حراج‌خانه ساتبی برگزار می‌شود، احتمالاً با رقمی بیش از پنج میلیون دالر به فروش خواهد رفت.

برام واچر، از مدیران حراج‌خانه ساتبی با اشاره به اینکه این پیراهن یکی از مهمترین وسایل ورزشی جهان است، گول ماردونا را "لحظۀ نمادین" در تاریخ ورزش توصیف می‌کند.

تیم‌های ارجنتاین و بریتانیا در شرایطی در مرحله یک چهارم جام جهانی ۱۹۸۶ مکسیکو مقابل هم قرار گرفتند که چهار سال پیش از آن این دو کشور بر سر جزایر فالکلند درگیر جنگی تمام عیار بودند که با شکست ارجنتاین همراه شد.

این بازی که با گول دیگر مارادونا با نتیجه دو بر یک به نفع ارجنتاین تمام شد، رویداد تاریخی برای مردم این کشور بود و این بازیکن را به یکی از قهرمانان ملی ارجنتاین تبدیل کرد. او بعدها گفت که گول نخست، مقداری با سر او و مقداری با دست خدا به ثمر رسیده است.

هر چند که دربارۀ این گول، نظرات مختلفی وجود دارد ولی او گول دوم را به زیبایی و پس از دریپ کردن چندین بازیکن در میانه میدان و در نهایت با گذراندن پیتر شیلتون، دروازه‌بان تیم بریتانیا وارد دروازه این‌ تیم کرد که یکی از به یادماندنی‌ترین لحظات تاریخ فوتبال است.

ارجنتاین در ادامه با درخشش مارادونا قهرمان جام جهانی مکسیکو شد؛ افتخار بزرگی که بعد از گذشت سه دهه هنوز برای این تیم تکرار نشده است.

مارادونا پس از پایان مسابقه، پیراهن خود را با ستیف هاج، هافبک تیم بریتانیا تعویض کرد و او این پیراهن را در دو دهه گذشته به صورت امانت در اختیار موزیم ملی فوتبال بریتانیا در شهر منچستر قرار داد.

این پیراهن آبی، مانند پیراهن سایر بازیکنان ارجنتاین در این مسابقات کیفیت نازلی دارد چرا که این تیم به دلیل عدم پیش‌بینی هوای گرم و مرطوب تابستان مکسیکو، مجبور شد تا در آخرین لحظات لباس‌های خود را تغییر دهد.

مشاهده پیراهن مارادونا از نزدیک نشان می‌دهد که شماره ۱۰ او با استفاده از اتو و به صورت دستی روی پارچه حک شده است.

ستیف هاج با اشاره به اینکه او "مالک افتخار" پیراهنی بوده است که "معنای فرهنگی عمیقی برای دنیای فوتبال، و مردم ارجنتاین و بریتانیا دارد"، گفت که در انتظار زمان مناسبی برای فروش آن بوده است.

در سال‌های اخیر علاقه به خرید ابزار، وسایل، و یادگاری‌های ورزشی به صورت چشمگیری افزایش یافته و خریداران میلیون‌ها دالر برای تصاحب این اقلام می‌پردازند.

این پیراهن از تاریخ بیستم اپریل تا چهارم ماه می برای دریافت پیشنهادهای خریداران، در حراج‌خانه ساتبی لندن به نمایش گذاشته می‌شود.

مارادونا، ستارۀ مشهور فوتبال ارجنتاین و جهان در ۲۵ نومبر ۲۰۲۰ در اثر حملۀ قلبی به سن ۶۰ سالگی درگذشت.

XS
SM
MD
LG