لینک های دسترسی

Breaking News

سادات: روند ایجاد جریان جدید و انسجام قوای امنیتی پیشین افغان به زودی آغاز می‌شود


سمیع سادات، جنرال اردوی پیشین افغانستان می‌گوید که مذاکره با جنرالان و افسران عالی رتبه و شماری از سیاستمداران افغانستان جریان دارد و روند انسجام نیروهای امنیتی پیشین،‌ به ویژه نیروهای اردوی افغانستان به زودی آغاز خواهد شد.

آقای سادات به صدای امریکا گفت: "پس از عید طرح انسجام نیروهای امنیتی ایجاد می‌شود. ما در سه بخش نظامی، سیاسی و مدنی اقدامات خویش را آغاز می‌کنیم."

او گفت که حذف چهره‌هایی که در سقوط جمهوریت نقش داشتند، در فساد دخیل بودند، حس مالکیت و روحیه مبارزه نداشتند، از شرایط گروپ‌بندی و انسجام مبارزهٔ جدید در مقابل طالبان عنوان شده است.

به گفتهٔ این جنرال پیشین، در این جریان جدید افرادی از طریق یک روند انتخاباتی برگزیده خواهند شد که سابقه‌ٔ جرمی نداشته باشند و در فساد دخیل نبوده باشند. او در مورد افرادی که در این جریان جذب می‌شوند گفت: "باید جوان باشند، افراد بسیار سابقه، کهن سالان و دزدان را کار نداریم".

سمیع سادات تا چند روز پیش از مسلط شدن طالبان بر افغانستان مسوولیت جنگ بر ضد طالبان در ولایت هلمند را به دوش داشت و در آخرین روزهای پیش از سقوط حکومت پیشین افغانستان به کابل فراخوانده شد و مسوولیت انسجام امور امنیتی پایتخت به وی سپرده شد.

آقای سادات بدون اینکه نام کسی را ذکر کند گفت که شماری از رهبران سیاسی تا پس از عید فطر مهلت خواسته اند. او گفت که پس از واضح شدن نتیجهٔ تصمیم این رهبران سیاسی، تمام اقوام و صفوف از نظامیان گرفته تا فعالان سیاسی و مدنی و جوانان همه متحدانه در مقابل طالبان اقدام خواهند کرد.

این در حالی است که پیش از این، احمد مسعود، رهبر جبههٔ مقاومت نیز از انسجام و توحید نیروهای امنیتی پیشین افغان خبر داده بود. آما آقای مسعود در این خصوص معلومات بیشتری ارایه نکرده بود.

آقای سادات گفت که شماری از نیروهای پیشین اردوی افغانستان با جبههٔ مقاومت پیوسته اند، اما در مورد این که آیا جریان تازۀ که وی از ایجاد آن حرف می‌زند، در هماهنگی با جبهۀ مقاومت به پیش خواهد رفت، معلومات ارایه نکرد.

سمیع سادات گفت که طالبان نه تنها هیچ تغییر نکرده اند بلکه "بربریت، تکفیر و جهالت" آن گروه افزوده شده است. این مقام حکومت پیشین افغانستان گفت که از این رو همه تصمیم گرفته اند که باید در مقابل طالبان برخیزند زیرا به گفتهٔ او "همین قدر بی عزتی و بی حرمتی کافی است و باید وطن خود را آزاد کنیم و یک افغانستان نیرومند بسازیم".

این در حالی است که گروه طالبان ادعا دارند که امنیت را در سراسر افغانستان تامین کرده اند و بحران اقتصادی در این کشور به مرور زمان حل خواهد شد.

این گروه، که حکومت آن تا اکنون از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است، به کشتن نظامیان پیشین افغان متهم است؛ اتهامی که طالبان آنرا رد می‌کنند و می‌گویند که از فرمان عفو عمومی رهبر این گروه اطاعت کرده اند.

با آنهم، نگرانی‌‌ها از بازداشت‌های خودسرانه، به زندان افگندن‌های غیرقانونی، تهدید، لت و کوب و ارعاب خبرنگاران، فعالان و منتقدان و مسدود ماندن مکاتب متوسطه و لیسه به روی دختران و وضع سایر محدودیت‌ها از سوی طالبان بر مردم افغانستان روز به روز افزوده می‌شود.

تمویل و تجهیز

جنرال سمیع سادات می‌گوید که در حال حاضر نیروهای امنیتی در گروه های کوچک عملیاتی به گونهٔ گوریلایی ترتیب خواهند شد که مصارف زیادی ندارد و تمام مصارف آن از سوی افغان‌های وطن‌دوست فراهم خواهد شد.

او افزود: "ما نمی‌خواهیم که بیش از این از یک کشور بیگانه و به حیث دست نشانده پول دریافت کنیم و فردا اگر پول آن کشور قطع شود در میان خود جنجال کنیم."

سمیع سادات گفت که در تلاش اند تا یک جریان خود جوش، به مالکیت،‌ رهبری و ذهنیت افغانی ایجاد کنند، صرف نظر از این که ایجاد چنین جریانی چقدر وقت را در بر خواهد گرفت.

این در حالی است که گروه طالبان پس از ۲۰ سال جنگ در مقابل نیروهای امنیتی افغان و ایتلاف بین المللی، یک بار دیگر بر افغانستان مسلط شده است.

XS
SM
MD
LG