لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: وکیل غنی به برخی پرسش‌ها در مورد پول‌های سرقت شده معلومات داد


دفتر سر مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) با نشر گزارش نهایی که نسخهٔ ابتدایی آن به تاریخ هفتم جون نشر شده بود، گفته است که محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، تقاضا برای مصاحبه را رد کرده، اما از طریق وکیل‌اش از میان ۵۶ پرسش مطرح شده از سوی سیگار تنها به شش پرسش پاسخ ارایه کرده است.

سیگار گفته است که پرسش‌ها در مورد اتهامات سرقت پول و ارزیابی سقوط حکومت افغانستان مطرح شده بود.

جان ساپکو، سر مفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، گفته است که ادعا در مورد اینکه گویا محمد اشرف غنی هنگام فرار از این کشور میلیون‌ها دالر را با خود برده است، با در نظر داشت بیرون شدن فوری، ظرفیت وزن، توانایی محدود هلیکوپتر‌ها، اظهارات شاهدان عینی و موجود در هلیکوپتر‌ها، چنین به نظر می‌رسد که اندکی بیشتر از ۵۰۰ هزار دالر در هلیکوپتر‌های حامل غنی و همراهانش موجود بوده است.

دفتر سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در این گزارش گفته است که به چندین تن از مقامات ارشد پیشین گفته شده بود که پنج میلیون دالر پول نقد که در مقر ریاست جمهوری دیده شده بود، پول‌های شخصی رییس جمهور بود.

در پاسخ به پرسش سیگار در این مورد، وکیل آقای غنی گفته است که رییس جمهور غنی به گونهٔ علنی تعهد کرده بود که از دارایی‌های نقد شخصی‌اش در قریهٔ آبایی‌ خود بنیادی، به شمول ایجاد یک کتاب‌خانهٔ ریاست جمهوری، یک مرکز مطالعات اسلامی و یک مرکز زراعتی را ایجاد کند.

با آنهم در مورد این که چرا رییس جمهور این مقدار پول نقد را نزدش نگهداشته بود، نظریات متفاوتی وجود دارد.

بر اساس مصاحبه‌ها با شاهدان عینی در این گزارش، سه هلیکوپتری که برای انتقال رییس جمهور اختصاص یافته بود، حد اقل وزن قابل حمل را در خود داشتند که برخی از آن وسایل شخصی و بعضی آن حاوی پول نقد بود.

وکیل آقای غنی نیز در اشاره به یافت شدن پول‌های نقد در صحن ریاست جمهوری گفت که آن پول‌ها از همین دارایی ‌های شخصی آقای غنی و رولا غنی، بود که در صحن ریاست جمهوری باقی مانده بود.

به همین گونه در بیک رفیع فاضل، معاون مشاور امنیت ملی افغانستان، بودجهٔ اختیاری ماهانهٔ شورای امنیت ملی وجود داشت که در حدود ۲۴۰ هزار دالر بود، پولی که در زمان پرواز به تقاضای حمدالله محب، مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان، از ریاست مالی این شورا برداشته شده بود.

به گزارش سیگار، مقامات اوزبیکستان، پس از نشست هلیکوپتر‌های مقامات افغان، تمامی وسایل، تسلیحات و حتا چیز‌هایی را که در جیب‌های شان داشتند، تصویربرداری کردند.

در گزارش سیگار آمده است که بر اساس اظهارات یک مقام حکومت پیشین افغانستان، اکثریت مقامات شنیدند که رولا غنی تنها ۸۰۰ دالر پول نقد داشت.

شماری از کارمندان ریاست جمهوری با برخی از پول‌هایی که نزد شان داشتند، یک طیاره را به مبلغ ۱۲۰ هزار دالر چارتر کردند تا آنان را به ابوطبی انتقال دهد. سیگار گفته است که پول‌های باقی‌مانده میان ۵۴ شهروند افغانستان تقسیم شده است.

به گفتهٔ سیگار، برخی از پول‌ها به خانواده‌های اعضای ریاست محافظت ریاست جمهوری فرستاده شد، مقداری از آن به کارمندان بلندپایه برای خرید تکت پرواز شان به کشورهای سومی که شهروندی آنرا داشتند و پول‌های متباقی میان گروهی از افراد تقسیم شد که از ابوظبی به سوی سایر کشورهای پرواز کردند.

بر اساس معلومات یکی از مقامات بلند‌پایهٔ پیشین، بودجهٔ سالانهٔ ریاست عمومی امنیتی ملی که در حدود ۲۲۵ میلیون دالر می‌شد، به تاریخ ۱۴ اگست از سیف این ریاست ناپدید شد. اما دو مقام دیگر گفته اند که این پول‌ها مفقود نشده، بلکه پس از سقوط جمهوری به طالبان انتقال داده شده اند.

سفارت روسیه در کابل یک روز پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان به خبرگزاری دولتی روسیه(RIA) گفته بود که رییس جمهور پیشین افغانستان هنگام فرار از این کشور ۱۶۹ میلیون دالر را با خود برده است، اما در مورد جزییاتی ارایه نکرد.

رییس جمهور پیشین افغانستان نیز چند روز پس از رسیدن به امارات متحده عرب در یک پیام ویدیویی اتهامات مبنی بر انتقال ده‌ها میلیون دالر پول نقد را رد کرد و گفت که آماده است با هر گونه تحقیقات مستقل بین المللی در این راستا همکاری کند.

XS
SM
MD
LG