لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان امریکایی دخیل در ماموریت تخلیه از افغانستان تقدیر می‌شوند


لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده امروز ۳۱ اگست (نهم سنبله) گفت از نظامیانی که سال گذشته در جریان ماموریت تخلیه، در میدان هوایی کابل، از ۱۵ تا ۳۰ اگست سال ۲۰۲۱ ایفای وظیفه کرده اند، تقدیر صورت می‌گیرد.

آقای آستن در یک اعلامیه گفته است که به برخی از نظامیان تقدیرنامهٔ ریاست جمهوری نیز اهدا خواهد شد.

وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که این اقدام بر اساس هدایت جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده پس از مشوره با او و لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا، صورت می‌گیرد.

لوید آستن افزود که نیروهای امریکایی توانستند بیش از ۱۲۴ هزار شهروند افغانستان را در جریان یک "ماموریت خطرناک" به بیرون انتقال دهند.

او افزود: "هیچ اردوی دیگر نمی‌توانست تحت آن چنان شرایط چالش‌برانگیز در چنان مدت کوتاه به آن اندازه زندگی‌ها را نجات دهد." آقای آستن علاوه کرد که "طیاره‌ها و قابلیت‌های لوژستیکی و دلسوزی، مهارت و فداکاری" نظامیان امریکایی سبب شد تا این ماموریت انجام شود.

اما سال گذشته، یک ماه پس از پایان این ماموریت، روزنامهٔ واشنگتن پست با نشر یک گزارشی تحقیقی، اظهارات فرماندهان نظامی امریکایی را در مورد روند خروج قوا از افغانستان، نشر کرد. آن نظامیان با یاد کردن سوگند شهادت داده گفته بودند که قصر سفید و وزارت خارجهٔ امریکا روند تخلیه را بسیار ناوقت پلان کردند و پیشروی‌های طالبان را نادیده گرفتند، اقدامی که موجب شد تا روند تخلیه در آخرین روز‌ها با سرعت و با هرج و مرج صورت بگیرد.

آقای بایدن،‌ پس از آن، گزارش‌ها مبنی بر اینکه اردوی کشورش نحوهٔ خروج قوای ایالات متحده از افغانستان را مورد انتقاد قرار داده است، قاطعانه رد کرد.

لوید آستن امروز گفت که اردوی این کشور در داخل امریکا بیش از ۸۰ هزار افغان را در بخش اسکان، غذا و مراقبت‌های صحی کمک کرده است.

روند خروج ایتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده که به تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۱ آغاز شد، توام با هرج و مرج بود و آخرین نظامی امریکا به تاریخ ۳۰ اگست ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کرد.

در جریان روند تخلیه، در اثر حملهٔ انتحاری توسط گروه داعش-خراسان، نزدیک به ۱۷۰ غیر نظامی افغان و ۱۳ سرباز امریکایی در بیرون محوطهٔ میدان هوایی کابل کشته شدند.

این در حالی است که طالبان از یک سالگی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تجلیل کرده و خروج قوای خارجی از این کشور را به معنای "پیروزی" خود عنوان کردند. با‌ آنهم در جریان یک سال گذشته، مقام‌های ارشد این گروه، به شمول هبت‌الله آخندزاده بارها خواستار روابط بهتر با امریکا و دیگر کشورهای جهان شده اند.

XS
SM
MD
LG