لینک های دسترسی

Breaking News

حقوق زنان افغان در محراق توجه مناظرهٔ شورای امنیت ملل متحد قرار خواهد داشت - هیدر بار


شورای امنیت ملل متحد در جریان هفتهٔ جاری مناظرهٔ سالانهٔ خویش را تحت عنوان "زنان، صلح و امنیت" برگزار می‌کند، اما اینبار حقوق زنان افغان در محراق توجه این نشست قرار خواهد داشت.

طالبان پس از مسلط شدن دوباره بر افغانستان، برخلاف تهدات خود عمل کرده است. طالبان در ۱۴ ماه گذشته دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دختران مسدود نگهداشته و زنان را از کار منع کرده اند، به استثنای شمار معدودی از سکتور‌ها، به شمول معارف و صحت.

هیدر بار،‌ مسوول بخش زنان در دیدبان حقوق بشر، به صدای امریکا گفت که این مناظره فرصت مهمی برای تلاش به تمرکز توجه جهان بر وضعیت درماندهٔ زنان و دختران در افغانستان است.

او افزود که از ملل متحد تقاضا خواهد کرد تا برای نظارت و حفاظت از حقوق بشر کارهای بیشتری را انجام دهد و از کشورهای عضو خواهد خواست تا علیه ناقضین حقوق بشر در افغانستان، به شمول رهبران طالبان، اقدام کنند.

خانم بار به صدای امریکا گفت که از کشورهای دخیل در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهند خواست تا از صلاحیت این شورا برای مجازات ناقضین حقوق بشر، به شمول آن عده از رهبران طالبان که بیشتر مسوول نقض حقوق بشر اند، استفاده شود.

هیدر بار گفت که از شورای امنیت خواهند خواست تا آنعده "رهبران طالبان که ناقض حقوق بشر اند خواهان مجازات، به شمول وضع تعزیرات و منع مسافرت" خواهند شد.

شماری از اعضای رهبری طالبان از قبل تحت تعزیرات ملل متحد قرار داشته و بر مسافرت آنان محدودیت وضع شده است.

بر اساس فیصله‌نامهٔ سال ۲۰۱۱ میلادی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بر ۱۳۵ رهبر گروه طالبان تعزیرات وضع شده، اما از این میان به ۱۳ نفر از رهبران طالبان به شمول امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان معافیت موقت داده شده بود که به گونۀ منظم تمدید می‌شد.

اما استثنای رفع محدودیت سیر و سفر بر ۱۳ تن از رهبران طالبان در ماه اگشت در پی اعتراض کشورهای غربی منقضی شد.

هیدر بار به صدای امریکا گفت که در این نشست "تلاش برای ایجاد یک میکانیزم جدید و جداگانهٔ حسابدهی به قیمومت ملل متحد و حمایت از فعالین در افغانستان، به شمول اعتراض‌کنندگان و آنانی که مکاتب مخفی را در این کشور به پیش می‌برند و سایر خدمات ضروری به زنان و دختران" از موضوعاتی است که بر آن تاکید خواهند کرد.

این در حالی است که نمایندۀ ویژه جدید سرمنشی ملل متحد برای افغانستان امروز در نخستین روز کاری‌اش، با سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان روی موارد مختلف، به ویژه آموزش دختران گفتگو کرد.

یوناما گفته است که خانم روزا اتنبایووا در گفتگو با امیر خان مقتی، سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان، بر همکاری در مسایل مختلف، به ویژه اعتماد سازی، سیستم بانکی و آموزش برای همۀ دختران در افغانستان تاکید کرد.

پیش از این، سازمان دیدبان حقوق بشر گفته بود که با وجود رویکرد سرکوب‌گرانۀ طالبان در کابل و برخی شهرهای دیگر افغانستان، زنان افغان از خود مقاومت نشان داده اند.

این سازمان دو روز پیش در یک گزارش گفت: "از زمانی که طالبان در ماه اگست ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفتند، زنان افغان در خط مقدم مقاومت در برابر ظلم طالبان قرار داشته اند. آنها تظاهرات مسالمت‌آمیز را برای تاکید بر حقوق برابر، عدالت و صلح برگزار کرده ‌اند."

سازمان دیدبان حقوق بشر افزوده است که با وجود لت و کوب، بازداشت و ربودن معترضان توسط طالبان، زنان افغان با شعار "کار، نان و آزادی" به اعتراض‌های خود به منظور به دست آوردن حقوق اساسی شان ادامه داده اند.

طالبان در حاکمیت دورهٔ نخست‌ این گروه بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ اکثر زنان را از کار در دفاتر حکومتی بازداشته و مکاتب بالاتر از صنف ششم برای دختران را نیز مسدود کرده بودند.

XS
SM
MD
LG