لینک های دسترسی

Breaking News

پهلوی: ایران دوباره سرافراز می‌شود، در پی نقشی برای خود نیستم


شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

رضا پهلوی، فرزند محمد رضا شاه، شاه پیشین ایران در یک سخنرانی با تاکید بر این که "همه تیوری‌ها و اشکال حکومت‌های دموکراتیک محترم‌اند"، گفت که "پیروزی حاکمیت مردم" در ایران برای او اهمیت دارد و در پی نقشی برای خود نیست.

رضا پهلوی در سخنرانی خود که روز پنج‌شنبه ۲۰ اکتوبر (۲۸ میزان) در واشنگتن دی‌سی برگزار شد با "درورد بر همت دختران، پسران، زنان و مردان" ایران آغاز کرد، گفت که آنها "با اتحادی بی‌نظیر و جنبشی شجاعانه و آگاهانه جهانی را به حرکت در آورده‌اند" بر توجه بی‌نظیر جهانی بر انقلاب مردمی ایران اشاره کرد.

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به شعار "مرگ بر دیکتاتور" معترضان ایرانی گفت که مردم ایران خواستار از بین رفتن کامل رژیم ایران اند. او گفت: "ما از دنیا انتظار عمل داریم. ما از دنیا نخواستیم برای ما دولت تعیین کند یا از گروه و شخص خاص حمایت کنند. ما می‌گوییم مردم ایران حق دارند در روند دموکراتیک آینده خود را انتخاب کنند و دنیا باید این را حمایت کند. از خواسته ما مردم حمایت شود از هر روشی که می‌توانند داشته باشند. حمایت با مداخله خیلی واضح است."

رضا پهلوی تاکید کرد که ایران "دوباره سرافراز و معتبر" خواهد شد و در سایه پرچم ملی افتخار خواهد آفرید.

او با اشاره به حمایت پرشمار چهره‌های فرهنگی و ورزشی و شخصیت‌های‌نامدار جهان از مردم ایران، گفت که "در دوران مدرن هیچ‌گاه جامعه جهانی چنین پشتیبانی‌ای از جنبشی در مقابل استبداد نشان نداده است، نه در روسیه در مقابل کمونیسم و نه در بهار عربی"، اما انقلاب مردم ایران سبب شد که "تمام نمایندگان پارلمان فرانسه با احترام به پا خیزند و در پارلمان اروپا نطق‌های آتشین کنند."

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به تبلیغات جمهوری اسلامی مبنی بر این که "اگر برویم ایران سوریه می‌شود"، گفت که اما شما ملت ایران نشان دادید که همه پشت همدیگرید و با تنوع زبانی، جنسیتی، و آیینی ملتی یکپارچه‌اید.

آقای پهلوی تاکید کرد آنچه در اردبیل و سایر شهرها رخ داد مصداق جنایت علیه بشریت است. او خطاب به نیروهای نظامی گفت: "اگر چه مسوولیت اصلی با عاملان و آمران آن است، اما همه کسانی که یونیفورم نظامی دارید به ویژه ارتش موظفید حافظ جان مردم باشید. مسوولیت دارید دستگاه سرکوب رژیم را فلج کنید این وظیفه ملی میهنی و انسانی شماست به سوگندی که خورده‌اید عمل کنید و هر چه زودتر حساب خود را از رژیم وامانده و رهبر درمانده‌اش جدا کنید."

شاهزاده رضا پهلوی با تاکید بر اینکه دغدغۀ حکومتداری نداشته و خواستار نقشی برای خودش نیست، تاکید کرد: "روزی می‌رسد که پیکان رژیم از دست قدرت خارج خواهد شد. باید برای آن آماده باشیم."

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله "مرگ بر خامنه‌ای"، "مرگ بر دیکتاتور"، "زن، زندگی، آزادی"، "خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله"، "فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت"، "این آخرین پیامه، هدف خود نظام"، "آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است"، "کردستان، چشم و چراغ ایران"، "کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری"، "نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری"، "فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه"، "وای به روزی که مسلح شویم، "رضا شاه،‌ روحت شاد" داده شده است.

مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از شهر سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ سنبله توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پولیس امنیت اخلاقی، مشهور به" بازداشتگاه وزرا" منتقل شد. او ساعاتی بعد با امبولانس به شفاخانۀ کسرا برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ سنبله جان باخت.

XS
SM
MD
LG