لینک های دسترسی

Breaking News

خبرنگاران در هایتی یگانه منبع آگاهی‌‌دهی در مورد خصومت‌ها اند


گروه های تبهکار در هایتی خبرنگاران را برای نشر اخبار مربوط به گروه های رقیب شان مورد تهدید قرار داده اند.
گروه های تبهکار در هایتی خبرنگاران را برای نشر اخبار مربوط به گروه های رقیب شان مورد تهدید قرار داده اند.

مردم در هایتی به خاطر دسترسی به معلومات به خصوص در هنگام بروز خشونت، متکی به خبرنگاران محلی‌ اند، اما فعالیت‌ رسانه‌ای در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشور‌های جهان بی‌نهایت دشوار است.

شماری از خبرنگاران می‌گویند که آنان همواره با تهدید‌ها مواجه اند، تهدید‌های که نه تنها آرامش‌‌ آنان را بر هم زده، بلکه در برخی اوقات زندگی‌شان را به مخاطره می‌اندازد.

دیودونی سنت سایر، خبرنگار رادیوی "کینگدام اف ام" در پورتو پرنس، پایتخت هایتی می‌گوید که زندگی او هر روز با خطر مواجه است.

او گفت که "ما به طور اغلب از سوی کسانیکه به خشونت متوسل می شوند، هشدارهای مرگ دریافت می‌کنیم. من با حالاتی روبرو شده‌ام که به لطف و رحمت خداوند نجات یافته ام."

دیودونی می‌گوید که پس از مرگ دوستان و همکارانش صدمات شدید روانی دیده است.

این خبرنگار افزود: "در ترس مداوم به سر می‌برم. این حالت تغییر نکرده است. پنج یا شش خبرنگار را که من می‌شناختم کشته شده اند. از خود می‌پرسم که آیا فردا نوبت من خواهد بود؟"

خلای قدرت و درگیری گروه های تبهکار برای تصاحب اراضی

ناآرامی و خشونت از ماه جولای سال ۲۰۲۱ پس از قتل جوفینل مویسی، رییس جمهور آن کشور، افزایش یافته است.

گروهای جنایتکار با استفاده از خلای قدرت برای تصاحب اراضی درگیر جنگ می باشند. به گفتهٔ سازمان ملل متحد، این وضعیت برای هزاران نفر یک کابوس را به وجود آورده است.

از آن زمان بدینسو، خبرنگاران در یک فضای پر از خشونت کار می کنند. گروه های تبهکار با شماری از خبرنگاران تماس بر قرار کرده و از آنان خواسته اندکه فعالیت‌های شانرا پوشش بدهند.

این گروه‌ها همچنان خبرنگاران را برای نشر اخبار مربوط به گروه های رقیب‌شان تهدید کرده اند.

دیدونی سنت سایر اضافه کرد: "گروهای تبهکار اهمیت کار خبرنگار را درک می‌کنند. آنان می خواهند از آنها برای رساندن پیام‌های خود استفاده کنند."

در پهلوی گروه‌های جنایتکار، مردم نیز اهمیت رسانه‌ها را درک می کنند. یکی از نمایندگان مردم در شهر پورتو پرنس گفت زمانی‌ که گروه‌های رقیب و متخاصم در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بر ضد همدیگر جنگ می‌کردند، این خبرنگاران بود که از طریق اطلاع رسانی دقیق و به موقع، به مصوونیت مردم کمک‌ کردند.

فنرت فانورد سیلا، وکیل‌گذر یک محله گفت: "ما با خبرنگاران مصاحبه ها انجام دادیم. از آنان خواستیم که اخبار ما را به گوش مردم برسانند تا آنان را از وضعیت با خبر سازند و گروه‌ها هم در مورد تاثیرات فعالیت‌های خود بدانند و مردم را که در شهر رفت و آمد می‌کنند نیز از وضعیت آگاه سازند. به همین دلیل ما از مدت دو ماه بدینسو در آرامش زندگی می‌کنیم."

تهدید و خشونت هنوز هم در برابر رسانه‌ها در این کشور ادامه دارد. در تازه‌ترین رویداد، یک خبرنگار در اوایل فبروری سال روان میلادی در پورتو پرنس اختطاف شد. اختطاف این خبرنگار به وضاحت نشان می‌دهد که تهدید به خبرنگاران تا هنوز پایان نیافته است. ولی خبرنگاران هایتی با‌ این حال به کارشان ادامه می دهند، زیرا می دانند که مخاطبین آنان به معلومات نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG