لینک های دسترسی

Breaking News

تقابل نظامی؛ ایالات متحده و روسیه به یک‌دیگر هشدار دادند


ایالات متحده گفته است که تصادم طیارۀ روسی یک طیارۀ بی‌سرنشین امریکایی را در بحیرۀ سیاه سرنگون کرده است

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده از روسیه خواست که طیاره‌های خود را به گونۀ مصوون و مسلکی به پرواز درآورد و به گفتۀ وی برخورد یک طیارۀ جنگی روسیه با یک طیارۀ بی‌سرنشین امریکایی بخشی از سلسله اقدامات "خطرناک" است.

واشنگتن می‌گوید که یک طیارۀ سو-۲۷ روسی روز سه شنبه با یک طیارۀ بی‌سرنشین ام‌کیو-۹ امریکایی تصادم کرده و منجر به سرنگون شدن این طیارۀ امریکایی شده است.

وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه گفت که پس از تشخیص طیارۀ امریکایی در بحیرۀ سیاه، جت‌های جنگی روسی به پرواز درآمدند، اما نگفته است که آیا این طیارۀ امریکایی توسط پیلوت‌های روسی سقوط داده شده است یا نه.

آستن روز چهارشنبه ۱۵ مارچ (۲۴ حوت) در آغاز نشست کشورهای حامی اوکراین گفت: "این رخداد خطرناک بخشی از سلسله اقدامات پرخاشگرانه، خطرناک و نامصوون پیلوت‌های روسیه در حریم فضایی بین‌المللی است."

وزیر دفاع امریکا به روسیه هشدار داد: "اشتباه نکنید، ایالات متحده به پرواز و عملیات در هرجاییکه قانون بین‌المللی اجازه بدهد، همچنان ادامه خواهد داد. روسیه ملزم است تا طیاره‌های نظامی خود را با روش مصوون و مسکلی به فعالیت درآورد."

در همین حال، روسیه پرواز طیاره‌های بی‌سرنشین ایالات متحده را در نزدیکی مرزهای خود "خصمانه" خوانده است.

اناتولی انتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده روز چهارشنبه در یک پیام تلگرام نوشت: "پندار ما این است که ایالات متحده از گمانه‌زنی بیشتر رسانه‌ای پرهیز کرده و پروازها را در نزدیکی مرزهای روسیه متوقف خواهد کرد...هرگونه اقدام توام به کاربرد تسلیحات ایالات متحده را خصومت آشکارا می‌پنداریم."

تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، بیم تقابل مستقیم نظامی میان روسیه و کشورهای ناتو را قوت بخشیده است. کشورهای ناتو به اوکراین اسلحه فراهم می‌کنند تا در برابر روسیه از خود دفاع کند.

با اینحال، یک دپلومات ناتو که نخواسته است نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانس‌پرس گفته است که کانال‌های دپلوماتیک میان روسیه و ایالات متحده تلاش دارند تا از مبدل شدن رویداد اخیر به یک تقابل تمام عیار جلوگیری کنند.

ایالات متحده از طیاره‌های بی‌سرنشین نوع ام‌کیو-۹ هم برای نظارت و هم برای انجام حملات کار می‌گیرد. این طیاره ها از دیرزمان بر فراز بحیرۀ سیاه در پرواز اند تا قوای بحری روسیه را نظارت کنند.

XS
SM
MD
LG