لینک های دسترسی

Breaking News

 ایجاد کلب ورزشی برای جلوگیری از رو آوردن جوانان به استعمال مواد مخدر


شفیق‌الله جعفری، جوانی در ولایت بدخشان برای جلوگیری از رو آوردن جوانان به استعمال مواد مخدر و تشویق آنان به ورزش یک کلب ورزشی را ایجاد کرده تا جوانان در اوقات فراغت خود ورزش کنند.

جعفری مسوول این کلب ورزشی در شهر فیض آباد ولایت بدخشان می‌گوید که هم اکنون حدود ۳۵۰ جوان در این کلب مصروف ورزش هستند تا ضمن کسب افتخارات برای خانواده و کشور، خود را از استعمال مواد مخدر دور نگهدارند.

او در گفتگو با صدای امریکا همچنان گفت که از آغاز فعالیت های ورزشی او حدود ۱۷ سال می گذرد و در این مدت ده ها جوان مبتلا به مواد مخدر را از منجلاب اعتیاد نجات داده است.

جعفری با اشاره به نقش ورزش در صحتمندی افراد اضافه کرد :"خواهش ما از جوانان همین است که به ورزش رو آورند تا بتوانند از پدیده شوم مواد مخدر دوری کنند و بتوانند یک افتخار به کشور خود بیاورند. در ۱۷ سال ما هیچ کمکی از موسسات و نهادها ندیدیم. حتا از آمریت المپیک نیز چیزی ندیدیم. از پول شخصی مسابقات برگزار کردیم و به مسابقات خارجی رفتیم."

سید عطاالله، یک تن از جوانان دیگر گفت که او به منظور تندرستی و دوری از دوستان ناباب به ورزش رو آورده است.

او گفت: "مواد مخدر پدیده شوم است و شخص را از انسانیت دور می سازد و ورزش انسان را از مواد مخدر، دوستان خراب و کسانیکه به راه‌های خراب دعوت می کند از آنان دور می کند."

قابل یادآوریست که بدخشان از ولایت های آسیب پذیر در برابر مواد مخدر است. بر بنیاد گزارش ها هم اکنون حدود پنجاه هزار تن در این ولایت معتاد به مواد مخدر هستند.

هرچند حکومت طالبان کارزار جمع آوری معتادان را در سراسر افغانستان آغاز کرده است، اما معتادان در شماری از ولایت ها از نبود امکانات در مراکز ترک اعتیاد شکایت داشته اند. از سوی هم نبود فرصت های شغلی برای افراد بهبود یافته از اعتیاد، یکی از نگرانی های بوده که در برخی موارد سبب شده تا افراد صحت یاب شده دوباره به استعمال مواد مخدر رو بیاورند.

XS
SM
MD
LG