لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع روسیه: آخرین کشتی جنگی اوکراین را منهدم کردیم


عکس: آرشیف

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه، ۳۱می (۱۰جوزا) اعلام کرد که قوای هوایی این کشور آخرین کشتی جنگی نیروهای دریایی اوکراین را که در بندر جنوبی اودسا مستقر بود، منهدم کرده است.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه که در مورد انهدام این کشتی به نشر رسیده گفته شده:" در نتیجه حمله قوای هوایی روسیه با استفاده از یک سلاح با برد و دقت بالا "یوری اولفیرنکو" آخرین کشتی جنگی نیروی دریایی اوکراین در بندر شهر اودسا واقع در جنوب غربی این کشور منهدم شد. "

خبرگزاری فرانس پرس قادر به تایید مستقل این ادعا وزارت دفاع روسیه نبوده و همچنان سخنگوی نیروی دریایی اوکراین در اینمورد تا اکنون اظهار نظر نکرده است.

یوری اولفیرنکو که یک کشتی با اندازه متوسط برای انتقال نیروها و وسایل نقلیه اوکراین بود، ابتدا"کرواگارد" نام داشت، در سال ۲۰۱۶ به افتخار یک تفنگدار اوکراینی کشته شده در نزدیکی شهر ماریوپول در سال ۲۰۱۵ تغییر نام یافت.

روسیه در حالی از انهدام آخرین کشتی جنگی اوکراین خبر میدهد که نیروهای اوکراین پیش از این مدعی شده بودند که کشتی جنگی "مسکوا" متعلق به روسیه را در اواسط ماه اپریل سال گذشته با موشک‌های نپتون،محصول شرکت آمریکایی مک‌دانل داگلاس، هدف قرار داده‌ اند. مسکو گفته بود آتش سوزی در کشتی عامل غرق شدن کشتی شده بود.

وزارت دفاع روسیه در پیوند به این رویداد گفته بود که در حادثه غرق شدن کشتی مسکوا در دریای سیاه، یک خدمه کشته و ۲۷ خدمه دیگر مفقود شدند.

خبر انهدام آخرین کشتی جنگی اوکراین توسط روسیه در حالی پخش میشود که ایالات متحدۀ امریکا به تازگی به ارزش ٣٠٠ میلیون دالر کمک اضافی نظامی به اوکراین را که مهمات سیستم دفاع راکتی پترویوت نیز شامل آن می‌باشد، خبر داده است.

مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده که نخواستند نام شان در گزارش گرفته شود به صدای امریکا گفتند که قرار است این بستۀ مساعدت نظامی، امروز چهارشنبه ٣١ می به اوکراین تحویل داده شود.

به گفتۀ مقامات راکت‌های سیستم پیشرفتۀ راکتی هیمارس، مهمات تانک، میزایل‌های هوا به هوا، سیستم راکت‌های زمین به هوای استینگر، سیستم دافع هوای اوینجر و قابلیت‌های ضد زره نیز شامل این کمک خواهد بود.

از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین در فبروری ٢٠٢٢ این بیست و نهمین بستۀ مساعدت نظامی است که از سوی ایالات متحده به اوکراین فراهم می‌شود.

این در حالی است که مسکو تهاجم نظامی را بر اوکراین از آغاز سال روان از سر گرفته و اوکراین نیز برای راه اندازی ضد حملۀ گسترده که انتظار می‌رود در روزها یا هفته‌های آینده آغاز شود، آمادگی گرفته است.

XS
SM
MD
LG