لینک های دسترسی

Breaking News

قوای امنیتی ایران پدر مهسا امینی را برای مدت کوتاهی بازداشت کرد


امجد امینی، پدر مهسا امینی، این پست را در صفحهٔ انستاگرام خود به مناسبت نخستین سالروز مرگ دخترش منتشر کرده است

گروه های حقوق بشر روز شنبه ۱۶ سپتمبر (۲۵ سنبله) گفتند که نیروهای امنیتی ایران در نخستین سالروز مرگ مهسا امینی، پدر وی را برای مدت کوتاهی بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی ایران در نخستین سالروز مرگ مهسا امینی، زن ۲۲ سالهٔ کردی ایران، تدابیر شدید امنیتی را در شهر‌های مختلف آن کشور روی دست گرفتند.

شبکه حقوق بشر کردستان گفته است که نیر‌وهای امنیتی ایران به امجد امینی، پدر مهسا امینی، قبل از اینکه از بازداشت رها شود، در مورد نخستین سالگرد دخترش هشدار دادند. در همین حال، ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، خبر دستگیری و توقیف امجد امینی را رد کرد، اما در مورد اینکه نامبرده برای مدت کوتاهی توقیف شده یا هشدار داده شده است، تبصره نکرده است.

پیش از این، کاربران رسانه‌های اجتماعی و گروه های حقوق بشری از مواضع نیروهای امنیتی در اطراف خانه امینی واقع در منطقه سقز در غرب ایران گزارش دادند.

ایران پس از مرگ مهسا امینی به تاریخ ۱۶ سپتمبر، شاهد تظاهرات گسترده بوده است، تظاهراتی که از سوی حکومت ایران به شدت سرکوب شده است. این اعتراضات،‌ یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که رهبری ایران پس از انقلاب ۱۹۷۹ میلادی با آن مواجه شده است.

اعتراضات ضد حکومتی در ایران در ۱۳ سپتمبر ۲۰۲۲ پس از آن آغاز شد که مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کرد ایرانی از سوی پولیس "گشت ارشاد" ایران به خاطر رعایت نکردن حجاب بازداشت و به پایگاه پولیس امنیت اخلاقی برده شد. او چند ساعت بعد با امبولانس در وضعیت صحی وخیم به شفاخانه منتقل شد و سه روز بعد جان باخت.

بسیاری از مظاهره کنندگان خواهان پایان پیش از چهار دهه حاکمیت روحانیت شیعه در ایران شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اجتماعی، با وجود هشدار‌های حکومت ایران، والدین مهسا امینی در اوایل هفتهٔ گذشته گفتند که آنان یک"مراسم سالگرد سنتی و مذهبی" را در آرمگاه دختر ۲۲ سالهٔ شان در سقز برگزار می‌کنند.

به گفته گروه های حقوق بشری، نیروهای امنیتی روز شنبه در مناطق عمدتاً کردنشین ایران مستقر شدند تا از اعتراضات احتمالی معترضان ضد حکومتی جلوگیری شود.

در همین حال، اعتصابات گسترده در شهر‌های مختلف مناطق کرد نشین ایران راه اندازی شده است.

اما خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که شهرک سقز، جاییکه والدین مهسا امینی زندگی می‌کنند، ''کاملاََ خاموش'' بود و فرا خوان اعتصاب کرد‌ها به دلیل ''هوشیاری مردم و حضور نیروهای امنیتی و نظامی'' به ناکامی مواجه شد.

ایرنا از قول یک منبع ولایت کردستان گزارش داده است که ''شماری از عوامل وابسته به گروه های ضد انقلابی که برای ایجاد هرج و مرج و آماده سازی رسانه‌ها طرح ریزی کرده بودند، در ساعات اولیه صبح امروز [شنبه] دستگیر شدند.'' اما در مورد شمار افرادی دستگیر شده، جزییاتی ارایه نکرده است.

در اعتراضاتی که پس از مرگ مهسا امینی در سراسر ایران راه اندازی شد، مقامات امنیتی ایران کم و بیش ۲۰ هزار معترض را در سراسر آن کشور دستگیر و توقیف کردند. در جریان اعتراضات ضد حکومتی، نیرو‌های امنیتی آن کشور دست‌کم بیش از ۵۰۰ معترض را کشتند که شامل ۷۱ خردسال می‌شود. صدها نفر دیگر در جریان این اعتراضات زخمی شدند و حکومت ایران دست‌کم هفت نفر را در ارتباط به این اعتراضات اعدام کرد.

حکومت ایران اعتراضات ضد حکومت آن کشور را که پس از مرگ مهسا امینی در سراسر آن کشور آغاز شد ''اغتشاش'' می‌خواند و معترضان را به طور گسترده سرکوب کرده است، اقدامی که موجب انتقاد‌های شدید بین المللی شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG