لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان یک خبرنگار خبرگزاری پژواک را بازداشت کردند


سیف‌الله کریمی، خبرنگار خبرگزاری پژواک
سیف‌الله کریمی، خبرنگار خبرگزاری پژواک

مرکز خبرنگاران افغانستان امروز ۱۱ فبروری (۲۲ دلو) از بازداشت سیف‌الله کریمی، یک خبرنگار خبرگزاری پژواک توسط طالبان خبر داده است.

به گفتهٔ این نهاد، کریمی، پس از آن که به دفتر والی سمنگان احضار شده بود،‌ بازداشت شده است.

یک منبع در خبرگزاری پژواک در صحبت با صدای امریکا، بازداشت کریمی را تایید کرد، اما در مورد انگیزهٔ بازداشت وی جزییاتی ارایه نکرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان بدون ذکر نام به نقل از یک منبع گفته است که این خبرنگار چندی پیش تلاش داشت در رابطه به اعتراض مالکان رستوان‌ها و هوتل‌ها به افزایش مالیات با مستوفی سمنگان مصاحبه کند.

به گفتهٔ‌ این منع، بشیر احمد نعمانی، مستوفی، از مصاحبه خودداری کرده و موضوع را به والی سمنگان گزارش داد که در نهایت به احضار این خبر نگار منتج شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که خواهان رهایی بی قید و شرط تمامی گزارشگران بازداشت شده از قید طالبان است.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که در سال ۲۰۲۳ میلادی (۱۱ جدی ۱۴۰۱تا ۱۰ جدی ۱۴۰۲)، ۱۶۸ رویداد نقض حقوق خبرنگاران را در افغانستان ثبت کرده که در ۶۱ مورد خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای بازداشت شده اند که میان آنان، دو خبرنگار هنوز هم زندانی اند.

طالبان در مورد بازداشت این خبرنگار تا اکنون اظهار نظر نکرده اند.

پیش از این، دفتر هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) به تاریخ ۲۲ جنوری (دوم دلو) با نشر گزارشی گفت که طالبان به بازداشت فعالان زن، مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای همچنان ادامه داده اند. اما طالبان در آن زمان گزارش یوناما را رد کردند.

گروه

XS
SM
MD
LG