لینک های دسترسی

Breaking News

رونق بازار فروش نهال در ولایت بلخ


رونق بازار فروش نهال در ولایت بلخ
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

نهال فروشان در ولایت بلخ می گویند که در آستانۀ فصل بهار، بازار فروش نهال افزایش یافته و زمین داران به منظور توسعه باغداری خود به خرید نهال های مثمر و غیر مثمر می پردازند.

نهال فروشان در ولایت بلخ می گویند که در آستانۀ فصل بهار، بازار فروش نهال افزایش یافته و زمین داران به منظور توسعه باغداری خود به خرید نهال های مثمر و غیر مثمر می پردازند.

شرف الدین، یکی از نهال فروشان در ساحه پل تصدی شهر مزارشریف که انواع نهال های مثمر و غیرمثمر را برای فروش آورده، گفت که امسال علاقه مندی کشاورزان به باغداری افزایش پیدا کرده و این امر بازار فروش نهال در این ولایت را گرمتر ساخته است.

او در گفتگو با صدای امریکا پرورش نهال و قوریه داری را بدیل مناسب کشت کوکنار خواند و افزود :" ما از کار و بار خود راضی هستیم. یکی نهال آلو می گیرد، دیگری زردآلو، یگان نهال‌ها در داخل حویلی گل‌ های خوبش می‌دهند."

محمد افضل، یکی دیگر از نهال فروشان به ضعف اقتصادی دهقانان و باغداران اشاره کرد و گفت که حکومت و نهادهای کمک رسان به بخش زراعت باید به مشکلات و آزمون های کشاورزانی رسیدگی کنند که به کشت های حلال مصروف اند.

او گفت: "مردم ضعیف هستند، ناتوان هستند، خسته شانده نمی ‌توانند، اگر خسته بشانن، پیوند کرده نمی ‌توانند ، اگر پیوند کنند، کود اش را رسانده نمی ‌توانند ، اگر کود بتن، حاصل اش را رسانده نمی ‌توانند، ایتو یک مشکلات را مردم دارند. دولت یا کسی حمایت ما کند تا اینا به سر منزل برسند."

جنت خان شصت ساله که از ۲۵ سال به اینسو مصروف کار قوریه داری و فروش نهال است گفت که امسال کار او در مقایسه با گذشته رونق بیشتر پیدا کرده است.

او به صدای امریکا گفت: "تقریبا ۲۵سال می‌ شود که کار نهال را می‌ کنم. نسبت به سال ‌های گذشته مردم نهال بیشتر می ‌خرند. قیمت نهال هم مناسب است."

باشندگان شهر مزارشریف غرس نهال را در سرسبزی شهر و بهبود محیط زیست مهم و با ارزش می دانند.

پذیر جعفری یکی ازباشندگان مزار شریف با اشاره به اهمیت سرسبزی محیط زیست به صحت افراد گفت: "نهال شانی برای محیط زیست، صحت انسان‌ ها و سرسبزی شهر فایده دارد. از همه‌ همشهری ‌های خود تقاضا دارم که حداقل یک نهال غرس کنند."

گفتنی است که در کنار بته های زینتی، نهال های زردآلو،، بادام، سیب، انار، آلو، گل بید و دیگر نهال ‌های مثمر و غیر مثمر در این منطقه به فروش گذاشته شده است. یک نهال مثمر در بازار مزارشریف از ۵۰ تا ۱۲۰ افغانی و نهال غیر مثمر از ۸۰ تا ۲۰۰ افغانی به فروش می رسد.

همزمان با این، ریاست شاروالی مزارشریف کارزار غرس نهال را به مناسبت فصل بهار آغاز کرده و قرار است که حدود ۴۰ هزار نهال در بخش های مختلف این شهر غرس شود.

XS
SM
MD
LG