لینک های دسترسی

Breaking News

ناظران: حملات اسراییل در سوریه سبب کشته شدن ۴۲ نفر شده است


حملات هوایی اسرییل در شمال سوریه
حملات هوایی اسرییل در شمال سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا روز جمعه ۲۹ مارچ (۱۰ حمل) گفت که حملات هوایی اسراییل در شمال سوریه سبب کشته شدن ۳۶ سرباز و شش جنگجوی حزب الله لبنان شد.

این آخرین حملات اسراییل است که پس از آغاز جنگ میان اسراییل و گروه حماس در نوار غزه صورت گرفته است.

این ناظر حقوق بشر گفته است از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، اسراییل تا حالا صد‌ها حمله هوایی را بالای جنگجویان حامی ایران و حزب‌الله لبنان انجام داده است. حزب الله لبنان نه تنها متحد دمشق و تهران است، بلکه متحد تندروان گروه حماس نیز می‌باشد.

اما پس حملات گروه حماس بر جنوب اسراییل، حملات اسراییل بر گروه‌های حامی ایران از جمله حزب‌الله لبنان افزایش یافته است. در ۲۴ ساعت گذشته، این دومین بار است که اسراییل حملات مشابه را در سوریه انجام داده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفته است که حملات هوایی اسراییل یک دیپوی راکت‌ها مربوط حزب‌الله لبنان را در نزدیکی میدان هوایی حلب آماج حمله قرار داده است.

بر اساس این گزارش، در این حمله ۴۲ نفر به شمول شش جنگجوی حزب‌الله لبنان و ۳۶ سرباز سوریه کشته شده اند. پس از حملات هفتم اکتوبر سال گذشته، این مرگبار‌ترین حمله اسراییل در سوریه به شمار می‌رود.

در همین حال، سنا، خبرگزاری رسمی سوریه، از قول یک منبع نظامی آن کشور گزارش داده است که اردوی اسراییل حملات خود را حوالی ساعت ۰۱:۴۵ دقیقه به وقت محل از سمت اثریا واقع در جنوب‌شرق ولایت حلب، انجام داد. به گفته‌ این منبع، در اثر این حملات ''پرسونل نظامی و غیرنظامی'' کشته و زخمی شده اند.

خبرگزاری فرانس پرس در بیت‌ المقدس با نظامیان اسراییل تماس گرفت، اما نظامیان آن کشور گفته اند که نمی‌خواهند با رسانه‌های خارجی در مورد این حملات تبصره کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین گزارش داده است که این حملات هوایی فابریکه‌های نظامی را در سایر مناطق ولایت حلب نیز آماج حمله قرار داده اند،‌ مناطقی که در کنترول گروه‌های حامی ایران می‌باشند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به این حملات گفت:‌ "این حملات، نقض آشکار قوانین و مقررات بین‌المللی و نیز نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و ضروری است جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل متحد علاوه بر محکوم کردن این حملات متجاوزانه، اقدامات بازدارنده انجام داده و رژیم متجاوز صهیونیستی را پاسخگو کنند."

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران از قول کنعانی نیز گزارش داده است که "حملات متجاوزانه به سوریه تلاشی زبونانه و نا امیدانه برای تداوم و گسترش بحران در منطقه با هدف ترمیم چهره شکست‌خورده این رژیم در مقابل ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت است و مقابله با این ماجراجویی خطرناک و ناقض امنیت و ثبات منطقه، یک مسوولیت بین‌المللی و جهانی است."

این حمله چند ساعت پس از آن صورت گرفت که اسراییل حومه دمشق را نیز آماج حملات قرار داد.

رسانه‌های سوریه گزارش داده اند که در این حملات هوایی اسراییل که ناوقت پنجشنبه بالای یک ساختمان رهایشی صورت گرفت،‌ سبب کشته شدن دو غیرنظامی شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که منطقه سیده زینب، پایگاه گروه‌های مسلح طرفدار ایران از جمله حزب الله واقع در جنوب پایتخت، در این حملات هوایی هدف قرار گرفته است.

مرگبارترین جنگ در نوار غزه به تاریخ هفتم اکتوبر ۲۰۲۳ پس از آن آغاز شد که گروه حماس بر اسراییل حمله کرد و به گفتۀ مقام‌های اسراییلی، جنگجویان این گروه نزدیک به ۱۱۶۰ نفر را که اکثر شان غیرنظامیان بودند، کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر دیگر را گروگان گرفتند.

اسراییل نیز غزه را آماج حملات قرار داده که در نتیجهٔ‌ این حملات، بخش اعظم نوار غزه به مخروبه مبدل شده است. به گفتهٔ وزارت صحت غزه، در اثر حملات اسراییل بیش از ۳۲۶۲۳ نفر کشته شده اند که بیشتر شان زنان و کودکان می‌باشند

پس از حملات هفتم اکتوبر سال گذشته، اسراییل تقریبا همه روزه با حزب‌الله لبنان، متحد حماس، تبادل آتش می‌کند، وضعیتی که سبب گسترش منازعه در منطقه شده است.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG