لینک های دسترسی

Breaking News

ریچارد بنیت با شماری از 'فعالان افغان' در ناروی دیدار کرد


عکس آرشیف؛ ریچارد بینت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان
عکس آرشیف؛ ریچارد بینت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان

در نشستی دو روزه که به ابتکار انجمن تحقیقات حقوق بشر ناوری در اسلو، مرکز ناروی، برگزار شد، فعالان حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان از جمله حقوق زنان و دختران، بحث و گفتگو کردند.

این نشست با شرکت ریچارد بینت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان، همچنین فرصتی را برای تبادل نظر در مورد پیامدهای نشست دوحه برای فعالان مدنی افغانستان و گزارش اخیربنیت در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان فراهم کرد.

این نشست برعلاوه فعالان حقوق زنان، میزبان جمعی از مدافعان حقوق مدنی افغان از از داخل و خارج کشور نیز بود.

انجمن تحقیقات حقوق بشر ناوری در روز سه‌شنبه ۱۴ می (۲۵ ثور) با انتشار پیام‌هایی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که در این نشست، در مورد ضرورت تمویل کمک‌های بشردوستانه، لزوم افزایش فرصت‌ها برای محافظت از افغان‌های در معرض تهدید و برگزاری نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد، بحث صورت گرفت.

در یکی از این پیام‌ها در ایکس نگاشته شده است:" اشتراک کنندگان این نشست، پیرامون گزارش، ریچارد بینت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان، و جلوگیری از عادی سازی روابط (با طالبان) بدون یک تغییر واضح، صحبت کرده و در مورد پیشنهادات شانرا ارایه کردند."

انجمن تحقیقات حقوق بشر ناوری همچنان گفته است که در این نشست، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان، در کنار دیگر موضوعات، پیرامون حقوق زنان و دختران در افغانستان، فرایند پاسخگویی در رابطه به نقض حقوق بشر و تاثیرات محیطی جنگ بر کودکان و نسل های آینده صحبت کرد.

این گروه حقوق بشری تا کنون فهرست شرکت کنندگان در این نشست را منتشر نکرده است، اما برخی از رسانه های داخلی گفته اند که زنان و فعالان حقوق بشر از افغانستان و برخی کشورهای دیگر نیز در این نشست دعوت شده اند.

همزمان، سه فعال حقوق زن در اسلو، با مشارکت برخی از حامیان گروه طالبان اعتراض کردند.

بر اساس ادعای این فعالان، همه طالبان مخالف حقوق بشر و حقوق زنان هستند و مخالف حضور فعالان حامیان گروه طالبان در تمام نشست ها هستند.

این نشست در مورد وضعیت بشردوستانه افغانستان در حالی در ناروی برگزار شد که تلاش ها برای برگزاری سومین نشست مشورتی در مورد افغانستان تحت نظارت سازمان ملل متحد در دوحه پایتخت قطر تسریع شده است.

با این حال، حکومت طالبان در افغانستان تا هنوز در مورد اشتراک شان در سومین نشست دوحه به میزبانی سرمنشی سازمان ملل متحد ابراز نظری نکرده اند. اما مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان، روز دوشنبه ۱۳مې (۲۴ ثور) در دیدار با تاکویوشی کورامایا سفیر جاپان در کابل گفته است که نظرش در باره برگزاری این نشست مثبت است.

با اینحال، در بیانیه وزارت امور خارجه حکومت طالبان در رابطه با این دیدار گفته شده که آقای متقی بار دیگر با پیشنهاد تعیین نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان مخالفت کرده است.

امیرخان متقی گفته است که جامعه جهانی باید بر اساس رویه های دوجانبه موجود در مورد مسایلی که هنوز حل نشده است با طالبان تعامل کند.

تاکنون تاریخ دقیق سومین نشست دوحه تحت نظارت سرمنشی سازمان ملل متحد اعلام نشده است.

گروه

XS
SM
MD
LG