لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش تلفات غیرنظامیان افغان در شش ماه نخست ۱۳۹۸


کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نشر گزارشی اعلام کرد که در شش ماه نخست ۱۳۹۸ خورشیدی، ۶۸۷۶ غیرنظامی در این کشور کشته و زخمی شده اند.

محمد نعیم نظری، معاون این کمیسیون روز دوشنبه ۲۱ اکتوبر (۲۹ میزان) هنگام ارایه این گزارش به رسانه‌ها گفت که در نیمۀ نخست سال روان خورشیدی، ۱۶۱۱ غیرنظامی کشته و ۴۸۷۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

آقای نظری گفت: "این رقم در مقایسه با شش ماه نخست سال ۱۳۹۷، افزایش ۸.۳۶ در صدی را نشان می‌دهد. در شش ماه اول سال ۱۳۹۷خورشیدی ۱۴۹۷ نفر کشته و ۲۹۹۲ زخمی به ثبت رسیده بود".

به گفتۀ معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان خشونت‌ها به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته و رعایت نکردن تناسب در استفاده از وسایل نظامی، گسترش جنگ در محلات مسکونی به ویژه شهرها، تغییر شیوه‌های جنگی، بی‌توجهی به مصوونیت غیرنظامی از جمله دلایل افزایش آمار قربانیان منازعات مسلحانه در افغانستان است.

کمیسیون حقوق بشر، طالبان را در قبال کشته‌شدن ۱۰۵۱ غیرنظامی و جراحت ۳۸۲۷ نفر دیگر مسوول شناخته است.

همچنان آقای نظری گفت: "از مجموع تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست ۱۳۹۸، ۷۵ در صد آن توسط گروه طالبان، سه در صد توسط گروه داعش، ۱۱ در صد توسط نیروهای دولتی و حامیان دولت افغانستان صورت گرفته است".

در گزارش کمیسیون حقوق بشر، عاملان ۱۰ در صد تلفات (۱۲۶ کشته و ۵۵۹ زخمی) شناسایی نشده است.

بر بنیاد آمار گزارش، ۱۱۴ غیرنظامی در حملات داعش کشته و ۴۰۱ نفر زخمی شده اند.

همچنان نظری گفت که در شش ماه سال روان خورشیدی ۱۰ غیرنظامی افغان در نتیجه حملات راکتی پاکستان در مناطق سرحدی کشته شده و ۲۲ تن زخم برداشته اند.

نبردهای زمینی، ماین‌های کنار جاده، حملات انتحاری، بمباران هوایی و عملیات شبانه از عوامل تلفات غیرنظامیان در گزارش کمیسیون حقوق بشر یاد شده است.

پیش از گزارش کمیسیون حقوق بشر، دفتر هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان (یوناما) نیز هفتۀ گذشته گزارش ربع سوم ۲۰۱۹میلادی را از تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشر کرد که افزایش را نشان می‌داد.

ملل متحد گفته است که در نه ماه ۲۰۱۹ میلادی، ۲۵۶۳ غیرنظامی کشته و ۵۵۷۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

تا اکنون حکومت افغانستان و مخالفان مسلح دولت در مورد گزارش کمیسیون حقوق بشر واکنش نشان نداده اند؛ اما طالبان گزارش ملل متحد را یک جانبه خوانده بود.

حکومت افغانستان نیز گفته است که مصوونیت غیرنظامیان یکی از اولویت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور است.

XS
SM
MD
LG