لینک های دسترسی

Breaking News

تنها در ماه جولای ۴۲۵ غیرنظامی در افغانستان کشته شده است - یوناما


هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان میگوید از زمانی که این سازمان روند ثبت تلفات غیرنظامی در افغانستان را آغاز کرده است، ماه جولای سال ۲۰۱۹ خونین ترین ماه برای غیرنظامیان در افغانستان بوده است.

براساس این گزارش، تنها در ماه جولای، ۴۲۵ غیرنظامی کشته و ۱۱۶۴ غیر نظامی دیگر زخمی شده اند.

در گزارش تازه یوناما که امروز ۱۷ اکتوبر (۲۵ میزان) به نشر رسید، آمده است که در سه ماه – اول جولای تا ۳۰ سپتمبر - ۱۱۷۴ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۳۱۳۹ غیرنظامی دیگر مجروح شده اند که این ارقام در مقایسه با عین مدت در سال گذشته، ۴۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یوناما گزارش داده است که در نه ماه گذشته، ۲۵۶۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

گزارش یوناما نشان می‌دهد که برای نخستین بار در سال جاری، مخالفان مسلح حکومت مسوول تلفات بیشتر غیرنظامیان، ۶۲ درصد، در مقایسه با نیروهای امریکایی و قوای طرفدار حکومت افغانستان بوده اند.

تاداماچی یاماماتو، نمایندۀ ویژه منشی عمومی ملل متحد در افغانستان گفته است که هیچ جناحی اقدامات کافی را برای حفظ غیرنظامیان اتخاذ نکرده است.

یوناما همچنان گفته است که ماه جولای تا سپتمبر، خونین ترین ماه ها در جریان سال جاری در افغانستان بوده است.

براساس گزارش یوناما، در جریان نه ماه گذشته، حملات انتحاری و غیر انتحاری، عامل اصلی تلفات افراد غیرنظامی بوده است، که ۴۲ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان را تشکیل می دهد.

درگیری های زمینی عامل ۲۹ درصد و حملات هوایی عامل ۱۱ درصد تلفات غیرنظامی عنوان شده است.

آقای یاماموتو گفت: "سطح بالای ارقام تلفات غیرنظامیان به وضوح نشان می دهد که نیاز است تمام گروه های ذیدخل به حفاظت از افراد غیرنظامی توجه بیشتری داشته باشند و در جریان عملیات های جنگی، روش هایشان را بازنگری نمایند."

او افزود که تلفات غیرنظامیان نشان می‌دهد که به جز مذاکرات صلح که به قطع جنگ منتج شود، راه دیگری برای حل معضل افغانستان وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG