لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش‌ حکومت افغانستان برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان


محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که بزرگترین "بدبختی" جنگ موضوع تلفات غیرنظامیان است و این موضوع به صورت جدی تحقیق شده است.

او که روز چهارشنبه (۲۲ حوت) در مراسم بیست‌وچهارمین سالیاد عبدالعلی مزاری، در ارگ صحبت می‌کرد، گفت که تلفات غیرنظامیان غیرقابل تحمل سران حکومت و نیروهای امنیتی نیست.

به گفتۀ وی، با شنیدن این گونه موارد به "سختی می‌رنجد" و هر گزارش تلفات غیرنظامیان به صورت جدی تعقیب و بررسی شده است. او گفت که برای جلوگیری از قربانی‌شدن غیرنظامیان، به تمام نهادهای امنیتی هدایت داده است.

رئیس جمهور غنی گفت "مسوولین نهادهای امنیتی و دفاعی را فراخوانده ام تا نه تنها در مورد اقدامات شان در خصوص گزارش‌های قبلی تلفات غیرنظامیان وضاحت بدهند؛ بلکه روی این مسأله نیز بحث‌های جدی خواهیم داشت که چگونه در آینده از این گونه رویدادهای ناگوار جلوگیری کنیم و میزان تلفات غیرنظامیان را به صفر برسانیم".

رئیس جمهور افغانستان گفت که نیروهای امنیتی این کشور به قوانین جهانی جنگ متعهد استند و حتی تلاش می‌کنند که به "دشمن" در میدان جنگ و عملیات‌های پاسخ متوازن و مسؤولانه بدهند "من به تمام منسوبین نیروهای امنیتی هدایت داده ام که به هر اندازه هدف مهم بود و آنجا احتمال از بین رفتن یک فرد ملکی باشد، منتظر باشند و یا هم از آن هدف بگذرند".

این اظهارات در حالی مطرح می‌گردد که در ۱۲ روز گزارش‌های از قربانی‌شدن غیرنظامیان در ولایات میدان وردک، غزنی، ننگرهار، پکتیکا و لغمان نشر شده است.

بر اساس یافته‌های گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان، در این مدت، ۷۳ غیرنظامی در نبردها کشته و ۱۰۷ تن دیگر زخمی شده اند.

عزیز احمد تسل، مسؤول این گروه به صدای امریکا گفت که از جملۀ این غیرنظامیان ۴۱ تن توسط نیروهای خارجی و افغان و ۳۲ تن توسط مخالفین مسلح کشته شده اند.

او افزود: "در ۱۲ روز گذشته در عملیات‌های درۀ تنگی میدان وردک، نُه تن کشته شده، هفت تن در برمل پکتیکا جان باخته، در نتیجۀ عملیات هوایی اردوی ملی بر یک منزل مسکونی در ولسوالی حصارک ننگرهار ۱۲ تن کشته شده، در بادپخ لغمان نیز تلفات غیرنظامیان بوده و در اندر غزنی نیز ۱۳ غیرنظامی جان باخته اند".

نهادهای حقوق بشری و دادخواهی برای غیرنظامیان اخیراً بر مصوونیت غیرنظامیان هنگام درگیری‌ها تأکید کرده و از جوانب درگیر خواهان توجه جدی در این خصوص شده اند.

XS
SM
MD
LG