لینک های دسترسی

Breaking News

کشته‌شدن بیش از صد غیرنظامی افغان در ماه فبروری


گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی در افغانستان اعلام کرده است که در ماه فبروی۲۰۱۹میلادی، ۱۰۶غیرنظامی کشته شده و ۵۹ نفر دیگر زخم برداشته اند.

این گروه که هر ماه شمار تلفات غیرنظامیان را در افغانستان نشر می‌کند در گزارش تازه خود، روز یک‌شنبه (۱۲جدی) گفته است که در این ماه، میزان قربانیان حدود سه برابر کاهش یافته است.

بر بنیاد معلومات گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، در ۱۷ ولایت افغانستان، غیرنظامیان کشته و زخمی شده اند و ۱۷ ولایت دیگر گواه تلفات غیرنظامیان نبوده اند.

در گزارش این گروه آمده است "اگر چه سردی هوا و بارندگی های سنگین در برخی از ولایات، سبب کاهش و یا متوقف بودن درگیری های مسلحانه شده است اما مذاکرات صلح بر تنزیل تلفات و جراحات غیرنظامیان افغان تاثیر قابل ملاحظه داشته است."

یافته‌های این گروه نشان می‌دهند که بسیاری از قربانیان این ماه، به اثر حمله‌های هوایی نظامیان افغان و نیروهای خارجی کشته و زخمی شده اند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، از جناح‌ های درگیری در افغانستان خواسته اند که مصونیت غیرنظامیان را در اولویت شان قرار دهند.

هفته گذشته معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گزارشی سالانه خود را نشر کرد که سال ۲۰۱۸میلادی را مرگبارترین سال برای غیرنظامیان در افغان خواند.

بربنیاد گزارش سالانه یوناما در افغانستان، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۸۰۴ غیرنظامی‌ افغان در جریان منازعات، حملات انتحاری و انفجاری جان باخته و ۷۱۸۹ نفر دیگر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG