لینک های دسترسی

Breaking News

دانش: طالبان با بهانه‌های مختلف از مذاکرات شانه خالی می‌کنند


معاون دوم رییس جمهور افغانستان می‌گوید که طالبان حملات نظامی، ترور و خشونت را به راه حل سیاسی مسالمت‌آمیز ترجیح داده اند.

سرور دانش روز یکشنبه ۱۷ می (۲۷ ثور) در مراسم معرفی رییس جدید اداره نورم و استندرد افغانستان گفت که این گروه با اجرای حملات بر مسجد و مکتب و هدف قراردادن غیرنظامیان می‌خواهند که بر حکومت و مردم فشار آورند.

به گفتۀ معاون رییس جمهور افغانستان، اکنون مردم دنیا، کشورها و سازمان‌های بین‌المللی می‌دانند که چه کسانی طرفدار صلح و چه کسانی مخالف صلح اند.

او گفت: "گروه طالبان به بهانه‌های مختلف تا هنوز از میز مذاکره و پذیرش راه حل سیاسی مسالمت‌آمیز شانه خالی می‌کند و بر حملات نظامی، ترور و خشونت پافشاری دارند."

بر اساس معلومات حکومت افغانستان پس از آتش‌بس سه روزۀ عید، درگیری‌ها در کم از کم ده ولایت افغانستان دوباره از سر گرفته شده است.

آقای دانش تاکید کرد که طالبان طی ۲۷ سال گذشته به جز از خونریزی دستاوردی دیگر نداشتند و پس از این نیز با چنین رویکردی به هدف خود نخواهند رسید.

به باور او، هدف گروه افراطی به ویژه طالبان با راه‌اندازی تحرکات خشونت‌بار این است که دولت و مردم افغانستان را وادار به تسلیم کنند، در حالی که راه مردم افغانستان اعتدال و مردم‌سالاری است نه افراطیت.

معاون رییس جمهور افغانستان گفت که حکومت و مردم این کشور به هیچ وجه تسلیم افراطیت و امارت نخواهند شد، اما از راه حل سیاسی مسالمت‌آمیز و مشارکت عادلانۀ همه جوانب به گونۀ جدی استقبال می‌کنند.

این در حالی است که طالبان می‌گویند که تا زمانی که نیروهای بین المللی به گونهٔ کامل افغانستان را ترک نکرده اند، آنان در هیچ نشست بین المللی اشتراک نخواهند کرد.

هیات مذاکرهٔ کنندهٔ طالبان، پس از مدت نسبتاً طولانی هفتهٔ گذشته با هیات جمهوری اسلامی افغانستان در قطر ملاقات کرد. هر دو طرف گفته اند که مذاکرات بین الافغانی از سر گرفته خواهد شد، اما تا اکنون تاریخی مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است.

XS
SM
MD
LG