لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان و پاکستان به 'احیای روابط تجارتی' توافق کردند


کابل و اسلام آباد توافق کرده اند تا روابط تجارتی خود را بهبود بخشیده و موانع اقتصادی و ترانزیتی را از میان بردارند.

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان، گفته است که نمایندگان دوکشور توافقی را در زمینه امضا کردند.

آقای زاخیلوال در تویتر نگاشته است که این توافق در پایان گفتگوهای سه روزۀ نمایندگان افغان با مقام‌های پاکستانی صورت گرفت.

هیات افغان به ریاست کامله صدیقی، معین وزارت تجارت و نمایندگان وزارت‌های مالیه و اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان از سه روز به اینسو در اسلام آباد سرگرم گفتگوها با مقام‌های پاکستانی به شمول وزیر تجارت آن کشور بودند.

نمایندگان دو کشور در حالی برای احیای روابط تجارتی و ترانزیتی تلاش می‌کنند که تنش‌های سیاسی میان کابل و اسلام آباد به ویژه در یک سال پسین پیامدهای ناگوار تجارتی داشته است.

مسوولان اتاق های تجارت و صنایع پاکستان گفته اند که اگر اسلام آباد رویکرد سختگیرانۀ تجارتی خود را نسبت به افغانستان بازنگری نکند، تجارت میان دو کشور متوقف خواهد شد.

مقام‌های افغان چند هفته پیش اعلان کردند که اکنون ایران به بزرگترین شریک تجارتی افغانستان مبدل شده است و در سال گذشتۀ خورشیدی ارزش تبادلات تجارتی میان دو کشور به بیش از دو میلیارد دالر می رسید.

در اوج تجارت میان افغانستان و پاکستان نرخ مجموعی تجارت میان دو کشور به ۲.۷ میلیارد دالر می‌رسید، اما به گفتۀ مقام ‌های افغان در سال گذشته حجم تجارت میان دو کشور فقط ۱.۳ میلیارد دالر بود.

مقام‌های افغان همچنان گفته اند که ارزش مجموعی تجارت آن کشور –واردات و صادرات – حدود هفت میلیارد دالر در سال است که بیشترین مقدار آن به تجارت افغانستان با ایران، پاکستان، هند و چین مربوط می شود.

XS
SM
MD
LG