لینک های دسترسی

Breaking News

موافقتنامۀ اپتا میان کابل و اسلام‌آباد برای شش ماه تمدید شد


وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که پروتوکول تمدید شش ماهه موافقتنامۀ تجارتی - ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان (اپتا) امضا شد.

این پروتوکول را نثار احمد غوریانی، وزیر صنعت و تجارت افغانستان و رزاق داوود، مشاور ارشد تجارت و سرمایه‌گذاری صدر اعظم پاکستان به گونۀ آنلاین امضا کرده اند.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "تمدید موافقت نامه اپتا برای شش ماه جهت جلوگیری از خلای حقوقی و چالش‌های ترانزیتی- تجارتی میان دو کشور به امضا رسیده است."

بر اساس معلومات این وزارت، در حال حاضر ۹۵ درصد کار موافقتنامۀ جدید اپتا پیش رفته است و تیم‌های تخنیکی حکومت‌های دو کشور برای تکمیل آن کار می‌کنند.

حکومت افغانستان گفته است که با در نظرداشت اصول سازمان تجارت جهانی می‌خواهد که موافقتنامۀ قبلی تجارتی – ترانزیتی میان کابل – اسلام‌آباد تعدیل شود.

افغانستان و پاکستان در سال ۲۰۱۰ میلادی، موافقتنامۀ تجارتی – ترانزیتی را امضا کردند. هرچند اعتبار این توافق پنج ساله بود، اما تا اکنون برای دو کشور مدار اعتبار است.

موافقتنامۀ تجارتی – ترانزیتی به تاجران افغان اجازه می‌دهد که کالاهای تجارتی شان را از بندرهای کراچی و واگۀ پاکستان به هند صادر کنند و تاجران پاکستانی اجازۀ صادرات اموال شان را از مسیر افغانستان به آسیای مرکزی دارند.

XS
SM
MD
LG