لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از گسترش کروناویروس؛ تقاضای توقف سفرها از چین به افغانستان


وزارت صحت عامه افغانستان از سفارت چین در کابل خواسته است که به منظور جلوگیری از شیوع کروناویروس، به نمایندگان شرکت‌های تجارتی و افغان‌هایی که در چین به سر می‌برند، اجازه سفر به افغانستان داده نشود.

فیروزالدین فیروز روز دوشنبه ۲۷ جنوری (هفتم دلو)در صفحه فیسبوک‌اش گفته است که در صحبت تیلفونی با وانگ یو، سفیر چین در کابل، "چگونگی جلوگیری از شیوع کروناویروس به افغانستان" را مورد بحث قرار داده اند.

آقای فیروز همچنان از وضعیت محصلان افغان که در شهر ووهان و دیگر شهرهای چین به سر می‌برند ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه به وضعیت صحی آنان شده است.

سفیر چین در کابل گفته است که کشورش در جلوگیری از شیوع این ویروس کشنده به افغانستان همکاری خواهد کرد. او همچنین گفته است که برای رسیدگی به وضعیت صحی محصلان افغان در چین، کمک‌های لازم را روی دست خواهند گرفت.

این در حالی است که روز گذشته هارون چخانسوری، سرپرست وزارت خارجه افغانستان هدایت داد تا برای خروج ۶۲ محصل افغان از شهر ووهان چین از طریق هوا و ترانسپورت زمینی با ادارات مربوط هماهنگی صورت گیرد.

وزارت صحت عامه افغانستان همچنان گفته است: "طبق هدایت وزیر صحت عامه تیم‌های صحی را برای پیش‌گیری از شیوع کروناویروس به گونه احتیاطی در میدان‌های هوایی چند شهر عمدۀ کشور توظیف نموده است."

به گفته وزارت صحت این تیم‌های صحی، مسافرانی را که از کشورهای بیرونی وارد افغانستان می‌شوند معاینه خواهند کرد.

ولایت مرکزی ووهان چین، مرکز شیوع کروناویروس خوانده شده است و مقامات چینی برای جلوگیری از گسترش این ویروس تردد به این ولایت را قطع کرده و شهر ووهان را قرنطین کرده اند.

بر اساس گزارش‌ها، این ویروس تا اکنون جان کم از کم ۸۰ نفر را گرفته و بیش از ۲۷۰۰ نفر دیگر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG