لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در صدر کشور های برده داری عصری قرار دارد—گزارش


در یک گزارش مشترک تازه نشر شده از سوی چندین سازمان بین المللی، روزانه ده ها میلیون نفر به شمول کودکان در سراسر جهان، با "بردگی مدرن" دست و پنجه نرم می کنند.

بر اساس گزارش"شاخص برده داری عصری"، در میان کشور های آسیایی، کوریای شمالی، افغانستان و پاکستان از جمله کشور های به شمار می روند که در آن کشور ها "برده داری مدرن" در بالاترین سطح قرار دارد.

یک کودک افغان همراه با پدرش حین آیس کریم فروشی در یکی از کوچه های کابل
یک کودک افغان همراه با پدرش حین آیس کریم فروشی در یکی از کوچه های کابل

​در این گزارش Global Slavery Index که به صورت مشترک از سوی سازمان بین المللی کار، سازمان بین المللی مهاجرت و بنیاد موسوم به Walk Free Foundation، نشر شده است، حدود ۲۴.۹ میلیون انسان به شمول زنان و کودکان در سراسر جهان با "بردگی مدرن" مواجه اند—به خصوص در کشور های آسیای و حوزۀ اقیانوس آرام.

در گزارش شاخص بردگی مدرن آمده است که در میان کشور های آسیایی و حوزۀ اقیانوس آرام، حد اوسط از میان هر ۱۰۰۰ نفر، چهار تن آنان با کار اجباری مواجه اند و حد اوسط از هر ۱۰۰۰ ازدواج، دو ازدواج به صورت اجباری صورت می گیرد.

بر اساس گزارش شاخص "برده داری مدرن" افغانستان پس از کوریای شمالی در ردۀ دوم قرار دارد
بر اساس گزارش شاخص "برده داری مدرن" افغانستان پس از کوریای شمالی در ردۀ دوم قرار دارد

بر اساس گزارش شاخص بردگی جهانی، در کشور های آسیایی و حوزۀ اقیانوس از هر ۱۰۰۰ نفر در این کشور ها، بیش از شش نفر آنان از بردگی مدرن رنج می برند.

هند، چین و پاکستان از جمله کشور های محسوب می شوند که بیشترین تعداد مردم—۶۰ در صد قربانیان بردگی مدرن در منطقه—را در خود دارند.

برده داری مدرن، یک شکل افراطی از نابرابری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی است که به شکل پیچیده در جوامع مختلف به ویژه در کشور های جنگ زده و کشور های دارای رژیم های مستبد، وجود دارد که اکثر قربانیان آن را مردمان آسیب پذیر و به حاشیه رانده شده تشکیل می دهد.

XS
SM
MD
LG