لینک های دسترسی

Breaking News

عضویت افغانستان در کمیسیون وضعیت زنان ملل متحد


افغانستان برای نخستین‌بار عضویت کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد را به دست آورد.

نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفته است که افغانستان در این کمیسیون از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی عضویت خواهد داشت.

این نمایندگی در صفحۀ تویترش نوشته است: "نمايندگى دايمى افغانستان در سازمان ملل متحد خرسند است که پیروزی تاریخی افغانستان را در انتخابات کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد برای دوره ٢٠٢١-٢٠٢٥ اعلام می‌نمايد. از زمان عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد این اولین بار است که افغانستان عضويت اين کمیسیون مهم را بدست مى‌آورد".

ریاست جمهوری افغانستان عضویت این کشور را در کمیسیون وضعیت زنان ملل متحد یک رویداد تاریخی خوانده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که اکنون زنان افغان در تغییر وضعیت آیندۀ این کشور نقش مهم دارند و با ارادۀ محکم از هر فرصت در سطح جهانی برای دفاع از حقوق زنان استفاده می‌کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است که پیروزی افغانستان مبنی بر گرفتن عضویت کمیسیون وضعیت زنان ملل متحد با آرای بالا در انتخابات، اثرگذاری زنان این کشور و صدای رسای آنان را در جنبش جهانی برابری جنسیتی در مقطع تاریخی گفتگوهای صلح نشان می‌دهد.

کمیسیون وضعیت زنان (CSW) در شورای اقتصادی و اجتماعی (ECOSOC) سازمان ملل متحد یک کمیسیون فعال و نهاد بین حکومت‌ها است که به گونۀ ویژه در بخش برابری جنسیتی و توانمندی زنان فعالیت می‌کند.

۴۵ کشور عضو ملل متحد که از طریق شورای اقتصادی و اجتماعی این سازمان انتخاب می‌شوند، عضویت این کمیسیون را دارند.

XS
SM
MD
LG