لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان به اتحادیه اروپا: اخراج پناهجویان افغان متوقف شود


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که به دلیل فراهم‌نبودن شرایط مناسب برای بازگشت‌کنندگان، حکومت این کشور خواستار توقف اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی شده است.

محمد رضا باهر، معاون سخنگوی این وزارت امروز چهارشنبه ۲۸ جولای (شش اسد) به صدای امریکا گفت که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، ۳۰۹ پناهجوی افغان از اروپا اخراج شده که بیشترشان از آلمان و سویدن بوده اند.

آقای باهر با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در اکثر ولایات افغانستان گفت که حکومت این کشور از اتحادیه اروپا به گونۀ رسمی خواسته است که اخراج پناهجویان افغان را از کشورهای عضو این اتحادیه متوقف کند.

به گفتۀ باهر بر اساس اعلامیه مشترک افغانستان و اتحادیه اروپا، هرگاه شرایط برای بازگشت پناهجویان دشوار باشد، حکومت افغانستان این تصمیم را به جانب مقابل ابلاغ می‌کند.

او افزود: "بر اساس همین اعلامیه مشترک، فعلاً شرایط بازگشت افغان‌ها را مناسب نمی‌دانیم...حداقل برای سه ماه آینده اخراج پناهجویان متوقف شود...ما در ماه سرطان درخواست این تصمیم رسمی دولت افغانستان را با اتحادیه اروپا شریک ساختیم".

آقای باهر گفت که به این درخواست حکومت افغانستان تا اکنون سویدن، ناروی و فنلند پاسخ مثبت داده و تعهد کرده اند که پناهجویان افغان را اخراج نمی‌کنند.

معاون سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان ابراز امیدواری کرد که سایر کشورهای اروپایی به ویژه آلمان که میزبان کتلۀ عظیم پناهجویان افغان است، نیز به این درخواست پاسخ مثبت بدهند.

بر اساس آمار این وزارت، در حال حاضر حدود ۷۷۰هزار افغان در کشورهای اروپایی به سر می‌برند اما هنوز به درخواست پناهندگی حدود ۲۰ درصد این افغان‌ها از سوی کشورهای میزبان پاسخ داده نشده است.

XS
SM
MD
LG