لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان بیش از یک تن زعفران به اوزبیکستان صادر می‌کند


وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که روابط تجارتی میان کابل – تاشکند رو به گسترش است و به تازگی قرارداد صدور بیش از یک تن زعفران به اوزبیکستان امضا شده است.

فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان روز پنجشنبه ۱۱ مارچ (۲۱ حوت) با فرستادن پیام تصویری به رسانه‌ها گفت که اخیراً در جریان سفر شماری از تاجران افغان به اوزبیکستان، قرارداد فروش بیش از یک تن زعفران در یک سال میان شرکت‌های افغان و اوزبیکستانی امضا شد.

بر اساس آمار وزارت زراعت، مالداری و آبیاری افغانستان، در جریان سال روان خورشیدی، ۸۰۰۰ هکتار زمین در این کشور زعفران کشت شده که کم از کم ۲۱ تن زعفران از این کشت‌زارها حاصل گرفته شده است.

سال گذشته افغانستان ۲۰ تن زعفران تولید کرده بود و وزارت زراعت افغانستان می‌گوید که به دلیل کیفیت خوب زعفران افغانستان، تقاضا در کشورهای جهان افزایش یافته است.

این وزارت ارزش ۲۱ تن زعفران تولیدی افغانستان را ۱۸ میلیون دالر تخمین کرده است.

همچنان این وزارت در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی در ۳۴ ولایت ۳۷۰ مزرعه نمایشی زعفران را ایجاد کرده و قرار است که کار ساخت انستیتیوت زعفران را در جریان سال مالی ۱۴۰۰ در ولایت هرات تکمیل کند.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفته است که این کشور سومین تولیدکنندۀ زعفران در جهان است و کیفیت زعفران این کشور مقام اول را در جهان دارد.

XS
SM
MD
LG