لینک های دسترسی

Breaking News

استیون هاوکینگ، فزیکدان مشهور بریتانیایی، در گذشت


استیون هاوکینگ، فزیکدان بریتانیایی، صبح وقت چهارشنبه در سن ۷۶ سالگی در گذشت.

یک سخنگوی خانوادگی آقای هاوکینگ گفته است که این دانشمند بریتانیایی در منزل رهایشی اش واقع در شهر کامبرج که از چندین دهه به این سو در آنجا مصروف کار بود، در آرامش در گذشت.

لوسی، رابرت و تِم، فرزندان آقای هاوکینگ، با نشر اعلامیه ای گفته اند که "او یک دانشمند بزرگ و یک مرد خارق العادۀ بود که میراث {علمی وی} برای سال ها همچنان زنده خواهد بود."

آقای هاوکینگ در سن ۲۱ سالگی به بیماری نادر نیورون های حرکی یا Amyotrophic Lateral Sclerosis مبتلا شد. این بیماری که با شخی و تدریجاً ضعف و نحیف شدن عضلات توام است، آقای هاوکینگ را زمینگیر ساخت و حتا قدرت سخن گفتن را از وی گرفت.

پس از ابتلا به بیماری نیورون حرکی، این دانشمند بریتانیایی به وسیلۀ دستگاه تولید صدا یا Voice Synthesizer صحبت می کرد.

داکتران در آن زمان پیش بینی کرده بودند که آقای هاوکینگ فقط ممکن برای چند سال دیگر زنده بماند، اما در عوض او برای چندین دهه روی مسایل علمی کار و فعالیت کرد.

یکی از فعالیت های عمدۀ آقای هاوکینگ رابطه دادن تئوری نسبیت البرت انشتین، فزیکدان آلمانی، با تئوری مکانیک کوانتومی بود که با ذرات کوچکتر از اتم سر و کار دارد.

آقای هاوکینگ در مورد فعالیت علمی خود گفته بود که "هدف من ساده است و آن شناخت کامل کاینات است" که چرا کاینات چنین است و چرا وجود دارد.

کتاب آقای هاوکینگ تحت عنوان "تاریخ مختصر زمان" که در سال ۱۹۸۸ میلادی به چاپ رسید، یکی از پر فروش ترین کتاب در سطح جهان شد.

XS
SM
MD
LG