لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله حکم غنی دربارۀ برکناری سخنگوی وزارت خارجه را رد کرد


ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی، حکم محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در مورد برکناری سخنگوی وزارت خارجه را رد کرده و گفته است که آقای احمدی تا "نهایی شدن نتایج انتخابات" به کارش ادامه می‌دهد.

ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته گفت که ریس جمهور غنی با صدور حکمی صبغت‌الله احمدی را به دلیل "اظهارات اخیرش در مورد سفر طالبان به پاکستان" برکنار کرده و میرویس ناب را به عنوان سرپرست دفتر سخنگوی وزارت خارجۀ تعیین کرده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه به این اقدام آقای غنی واکنش نشان داده و ناوقت روز یک‌شنبه ۶ اکتوبر (۱۴ میزان) در اعلامیه‌ای گفت: "انتصابات و برطرفی‌ها را در اين موقع تنها می‌توان با انتخابات مرتبط دانست. بناء وی (صبغت‌الله احمدی) الی نهايی شدن نتيجۀ انتخابات به كارش ادامه می‌دهد."

صبغت‌الله احمدی روز جمعه همزمان با سفر نمایندگان طالبان به اسلام‌آباد گفته بود که صلح نیاز افغان‌ها است و هر کشوری که افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک کند، از آن استقبال کرده و همچنان ابراز امیدواری کرده بود که "پاکستان بتواند افغانستان را به گونۀ عملی کمک کرده و طالبان را به میز مذاکره حاضر" کند.

ریاست جمهوری افغانستان این اظهارات صبغت‌الله احمدی را "غیرمسوولانه" خواند، اما ریاست اجراییه در این مورد گفته است: "آقای صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت امورخارجه در حمایت از پروسه صلح موقف وزارت خارجه را بیان کرده است. موضوعات مربوط به سياست خارجی و موقف دولت افغانستان در این موارد مهم نيازمند بحث و توافق در بالاترين سطح حكومت می‌باشد تا تمام بخش‌های حكومت از يك موقف واحد برخوردار باشند و با صدای واحد صحبت نمایند".

ریاست جمهوری افغانستان تا اکنون در بارۀ این اعلامیۀ ریاست اجراییه چیزی نگفته است.

وزارت خارجۀ افغانستان در پنج سال کار حکومت وحدت ملی همواره با ارگ تقابل داشته است. چند هفته پیش وزارت خارجۀ افغانستان از فرمان رییس جمهور غنی برای "بررسی عملکرد وزارت خارجه" سرپپچی کرده بود.

XS
SM
MD
LG