لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال دخالت کانادا در جرایم جنگی در افغانستان تحقیق شود - قانونگذار کانادایی


یک قانونگذار پیشین کانادایی از محکمۀ بین المللی جرایم خواسته است تا کانادا را نیز در تحقیقات پیرامون ارتکاب جرایم جنگی در افغانستان شامل سازد.

فاتو بنسوده، سارنوال ارشد محکمۀ بین المللی جرایم، هفتۀ گذشته از قاضیان این محکمه خواست تا به تحقیقات پیرامون ادعاهای بدرفتاری و جنایات در افغانستان که هم طالبان و هم نظامیان امریکایی و افغان به ارتکاب آن مظنون اند، اجازه بدهند.

کریگ سکات، قانونگذار پیشین کانادایی و استاد علوم سیاسی، قرار است گزارش ۹۰ صفحه‌ای خود را در مورد عملکرد کاناداییان در افغانستان به محکمۀ بین المللی جرایم پیشکش کند.

به نقل از خبرگزاری سی بی سی، آقای سکات گفته است که تندروان مظنون طالب که از سوی نظامیان کانادایی بازداشت شده و به مقام‌های افغان سپرده شده اند، در زندان‌های ریاست امنیت ملی افغانستان شکنجه شده اند.

گزارش، حکومت‌ لبرال کنونی و حکومت محافظه کار پیشین کانادا را متهم کرده است که با وصف داشتن فرصت‌های زیاد برای پیگرد این ادعاها، مسوولیت خود را به درستی ایفا نکرده و گزارش‌ها در مورد شکنجۀ اسیران جنگی را پیگرد نکرده اند. او خواستار شمولیت سیاستمداران و افسران ارشد نظامی کانادا در این تحقیق شده است.

هرجیت ساجن، وزیر دفاع کانادا، که سه بار به صفت نظامی و کارمند استخبارات به افغانستان سفر کرده است، در گذشته گفته بود که قوای کانادایی مستقر در افغانستان وظایف شان را با "اعتماد و شرف تمام" انجام داده و از در خصوص تعامل با زندانیان، به کنوانسیون‌های ژنیو پابند بوده اند.

وزارت خارجۀ کانادا گفته است که یکی از حامیان سرسخت محکمۀ بین المللی جرایم است.

خبرگزاری سی بی سی از قول الکس لاورنس، مسوول امور جهانی وزارت خارجۀ کانادا نگاشته است "شکنجه نفرت آور و غیرقانونی است. شکنجه و دیگر اشکال برخورد ظالمانه، غیرانسانی و تحقیر کننده با مجازات در تضاد با قوانین و ارزش‌های کانادا قرار دارد".

XS
SM
MD
LG