لینک های دسترسی

Breaking News

کانادا به شهروندان خود - افغانستان را ترک کنید


در چند روز گذشته حملات طالبان به شدت افزایش یافته است

سفارت کانادا در افغانستان به شهروندان خود هشدار داده است که به خاطر مصوونیت شان، افغانستان را ترک کنند؛ اقدامی که به دنبال موج شدید خشونت های مرگبار اخیر در سرتاسر افغانستان صورت می گیرد.

در چند هفتۀ اخیر حملات شورشیان در سرتاسر افغانستان به ویژه شهر کابل شدت گرفته و عمدتاً مهمانخانه ها و اهداف خارجی را آماج قرار داده است.

بیشترین قربانیان حملات طالبان افغانها به ویژه غیرنظامیان بوده اند. در انفجار انتحاری که هفته گذشته در ولسوالی یحیی خیل ولایت پکتیکا صورت گرفت بیشتر از ۶۰ نفر کشته و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شد.

از پنجشنبه گذشته تا کنون کم از کم چهار شهروند خارجی به شمول یک کارمند سفارت بریتانیا و سه شهروند افریقای جنوبی در حملاتی جان باخته اند که مسوولیت اکثر آن را گروه طالبان به عهده گرفته است.

سفارت کانادا هشدار داده است که "سطح تهدید خشونتبار تروریستی و جنایی علیه خارجیان به شمول کانادایی ها بسیار زیاد جدی است".

این سفارت به شهروندان خود گفته است که "اگر هم اکنون در افغانستان استید، باید این کشور را ترک کنید" مقامات کانادایی همچنان گفته اند که "هرکسی که به افغانستان سفر می کند، خطر بزرگی را متقبل می شود."

صدور هشدار های امنیتی به شهروندان خارجی در افغانستان امر تازه یی نیست و در گذشته نیز همچو هشدارها از آدرس ماموریت های دیپلوماتیک و نظامی کشور های خارجی صادر شده بود.

هشدار به شدت جدی سفارت کانادا اما می رساند که سطح تهدیدات در افغانستان به ویژه علیه شهروندان خارجی به گونۀ بی پیشینه بلند رفته است.

به دنبال امضای دو توافقنامۀ جداگانۀ امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده و افغانستان و ناتو، آگاهان تشدید حملات شورشیان مخالف مسلح دولت را پیش بینی می کنند.

این توافقنامه های امنیتی حضور نیرو های خارجی را در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ قانونمند می سازد. طالبان که از قبل با حضور سربازان خارجی در افغانستان مخالف بودند، با امضای این دو سند میان کابل و متحدین غربی آن به ادامۀ جنگ و شورشگری آن گروه تعهد کردند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG