لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت نزدیک به سه هزار واقعۀ مثبت ایدز در افغانستان


وزارت صحت عامۀ افغانستان تخمین زده است که شمار مبتلایان ایدز در افغانستان ۷۲۰۰ نفر است اما تنها ۲۸۸۳ نفر آن در وزارت صحت ثبت شده است.

فدا محمد پیکان، معین وزارت صحت افغانستان یکشنبه اول دسمبر (۱۰ قوس) در نشست روز جهانی مبارزه با ایدز گفت که در جریان سال روان خورشیدی، ۱۵۰ واقعه مثبت بیماری ایدز ثبت شده، در حالی که سال قبل این آمار به ۱۸۳ مورد می‌رسید.

آقای پیکان افزود: "گر چند از لحاظ ارقام ما می‌توانیم بگوییم که کاهش پیدا کرده؛ ولی نمی‌شود با رقم بگوییم که کاهش پیدا کرده یا افزایش پیدا کرده، به خاطر اینکه به یک سروی جامع نیاز دارد".

به گفتۀ آقای پیکان، بیشتر بیماران ایدز، معتادان مواد مخدر اند و نسبت به زنان آمار مردان بیشتر است.

معین وزارت صحت عامه افغانستان، مرزهای باز، استفاده از مواد مخدر، آگاهی اندک مردم از بیماری ایدز، ناامنی، جنگ و خشونت‌ها را از دلایل مبتلاشدن افراد به بیماری ایدز در این کشور یاد کرد.

معین وزارت صحت عامه افغانستان گفت که برای جلوگیری از گسترش این بیماری در این کشور، به همکاری نهادهای داخلی و جهانی نیاز است.

او گفت که وزارت صحت عامه برای مداوای مبتلایان و وقایۀ مردم در برابر بیماری ایدز، مراکزی را در ولایات ایجاد کرده و مردم می‌توانند برای آگاهی و معالجۀ رایگان به این مراکز مراجعه کنند.

در جامعه سنتی افغانستان، به دلیل حساسیت‌های فرهنگی، برخی افراد آلوده به ایدز، از رفتن به مراکز درمانی خودداری می‌کنند که این رویکرد سبب نبود آمار دقیق مبتلایان شده است.

XS
SM
MD
LG