لینک های دسترسی

Breaking News

فعالان اسرائیلی و فلسطینی علیه اسرائیل در محکمه عریضه کردند


گروه‌های حقوق بشری اسرائیلی و فلسطینی روز دوشنبه به محکمۀ عالی اسرائیل عریضه کردند تا قوای اسرائیلی را از کاربرد نیرو بر ضد فلسطینیانی باز دارد که در مرزهای اسرائیل در غزه مظاهره می‌کنند.

از آغاز مظاهرات فلسطینیان در نوار مرزی غزه و اسرائیل که به تاریخ ۳۰ مارچ آغاز شد، تا کنون ۴۸ مظاهره کنندۀ فلسطینی به ضرب گلولۀ نظامیان اسرائیلی کشته و بیش از ۱۵۰۰ فلسطینی دیگر زخمی شده است.

اردوی اسرائیل مدعی است که تندروان گروه حماس زیر پوشش این مظاهرات حملات پنهانی را بر اسرائیل انجام می‌دهد. با اینحال، در جریان مظاهرات فلسطینیان به هیچ اسرائیلی، اعم از نظامیان و غیرنظامیان، آسیبی نرسیده است.

پنج سازمان غیردولتی اسرائیلی و مرکز حقوق بشر المیزان مستقر در غزه، در عریضۀ شان عنوانی محمکۀ عالی اسرائیل استدلال کرده اند که قوانین بین المللی کاربرد نیروی مهلک را بر مظاهره کنندگان غیر مسلح منع کرده است.

اما حکومت اسرائیل در پاسخ به این درخواست‌ نوشته است که مظاهرات غزه مسالمت‌آمیز نبوده بلکه "بخشی از جنگ مسلحانه میان دولت اسرائیل و سازمان دهشت افگن حماس است".

اسرائیل همچنان گفته است که نظامیان آن کشور به عنوان آخرین گزینه و آنهم زمانی اقدام به گلوله باری کرده اند که روش‌های غیرمهلک برای توقف آنچه "خطر واقعی" خوانده شده، کارگر نیافتاده است.

سوهاد بیشارا، وکیل مدافع، که از گروه حقوق بشری عداله مستقر در اسرائیل نمایندگی می‌کند، در جلسۀ محکمه گفت که مدارک بر عکس آنچه را نشان می دهدکه حکومت اسرائیل مدعی است.

بیشارا گفت "اکثر کسانیکه هدف گلوله قرار گرفتند، در مسافت دور از نوار مرزی قرار داشتند...اسلحۀ مهلک به گونۀ منظم و بدون توجیه به کار گرفته شده است".

انتونیو گوتیرش، سرمنشی ملل متحد، خواستار تحقیقات مستقلانه در پیوند با کشتار مظاهره کنندگان فلسطینی شده است، اما اسرائیل آن را رد کرده است.

ایالات متحدۀ امریکا که حامی سرسخت اسرائیل است، نیز مانع چنین اقدامی در سازمان ملل متحد شده است.

XS
SM
MD
LG