لینک های دسترسی

Breaking News

هند و اسرائیل با تهدید اسلام افراطی روبرو اند – نتنیاهو


بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسرائیل، که سرگرم دیدار از هند است، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که در مورد تقویت همکاری امنیتی برای مبارزه در برابر افراطگرایی اسلامی با مقام‌های هندی صحبت کرده است.

سفر شش روزۀ آقای نتنیاهو به هند که نخستین سفر یک صدر اعظم اسرائیل به آن کشور در ۱۵ سال گذشته می‌باشد، با استقبال گرم نرندرا مودی، همتای هندی وی، روبرو شد. حزب ملی گرای آقای مودی از دیرزمان، اسرائیل را به خاطر موضعگیری جدی در برابر دهشت افگنی ستایش کرده است.

هند برای چندین دهه از اسرائیل فاصله گرفته بود، زیرا از یک سو نمی خواست احساسات مسلمانان هندی را خدشه دار کند و از سوی دیگر مایل نبود کشورهای نفت خیز عربی را از خود آزرده کند، زیرا متکی به نفت آنان است.

اما در زمان زعامت نرندرا مودی روابط دو کشور بر مبنای همکاری‌های امنیتی و اقتصادی به گونۀ چشمگیر گسترش یافته است. شش ماه پیش، آقای مودی نیز به اسرائیل سفر کرده بود که با استقبال گرم همتای اسرائیلی اش روبرو شد.

صدر اعظم نتنیاهو در یک کنفرانس امنیتی گفت که تلاش هند و اسرائیل برای مدرنیتی و نوآوری از سوی اسلام افراطی و شاخه های آن که به گفتۀ وی از چندین گوشه و کنار سر در آورده است، به چالش کشیده شده است.

اسرائیل و هند از دیرزمان در صدد مقابله با تندروان اسلامگرا بوده اند. اسرائیل از جانب غزه و مصر و هند عمدتاً از سوی پاکستان با این تهدیدات روبرو اند.

خبرگزاری رویترز از قول مقام‌هایی که از آنان نام نگرفته، نوشته است که دو کشور دور از دید مردم، با تشریک اطلاعات استخباراتی، در زمینۀ مبارزه با این تهدیدات همکاری داشته اند.

XS
SM
MD
LG