لینک های دسترسی

Breaking News

کمک ۹.۱ میلیون دالری جاپان برای بهبود صحت کودکان و مادران افغان


تفاهمنامۀ این کمک مالی به روز دوشنبه در کابل امضا شد

جاپان ۹.۱ میلیون دالر را در بخش بهبود صحت کودکان و مادران افغان کمک می‌کند.

بر بنیاد اعلامیه‌ای سفارت جاپان در کابل، این پول از طریق برنامه‌های ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در همکاری با مؤسسۀ جایکا برای پاسخگویی به حقوق و نیازهای فوری کودکان و زنان به مصرف خواهد رسید.

سفارت جاپان گفته است: "این کمک، یونیسف و شرکای آن را قادر می‌سازد تا بیش از ۱.۴ میلیون نوزاد را به عنوان بخشی از پروگرام معافیت کتلوی واکسین کند، بیش از ۱۰ میلیون کودک زیر سن ۵ سال را محافظت کند و همچنین به بیش از ۲.۸ میلیون خانم‌های در سن بارداری، واکسین تیتانوس فراهم کند".

به باور کشور جاپان، این تعهد مالی در کنار کمک به هدف توسعه پایدار سوم (SDG3) به منظور زندگی سالم و بهبود رفاه برای کودکان در تمام سنین؛ در محو بیماری فلج اطفال در افغانستان نیز کمک خواهد کرد.

متسوجی سوزوکا، سفیر جاپان گفته است که کشورش تلاش می‌کند تا افغانستان به زودی به یک مکان راحت برای نوزدان تبدیل شود و به همین منظور می‌خواهد با همکاری یونیسف در این بخش کمک کند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان هنگام امضای این قرارداد گفته است که مرگ و میر کودکان از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۵ میلادی از ۱۹۲ کودک به ۵۵ در هر هزار تولید کاهش یافته است.

آقای فیروز با اشاره به این کمک جاپان تأکید کرده است: "بیشترین مرگ و میر در پنج سال اول زندگی قابل وقایه است و ارائه واکسین‌های با کیفیت به تمامی کودکان واجد شرایط، یکی از ابزارهای موثر برای جلوگیری از این مرگ و میر است".

همچنان، خانم ادیل خضر نمایندۀ یونیسف در افغانستان گفته است که این کمک جاپان، در کنار نجات زندگی کودکان افغان، در محو پولیو نیز تأثیرگذار خواهد بود.

این کمک در حالی صورت می‌گیرد که آمار واقعات مثبت پولیو در افغانستان، در جریان سال روان میلادی، به ۲۰ واقعه رسیده است.

جاپان یکی از تمویل‌کنندگان مهم افغانستان است که از سال ۲۰۰۱ به این سو، حدود ۶.۶ میلیارد دالر را در بخش‌های امنیت، زیربنا، زراعت، توسعه روستایی، قوای بشری، معارف و صحت به افغانستان کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG