لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد پیشبرد امور صلح افغانستان را ادامه می‌دهد – وزارت خارجۀ امریکا


در حالی که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده شماری از پالیسی‌های حکومت دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین این کشور را لغو یا هم مورد بازبینی قرار داده است، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان که از سوی آقای ترمپ گماشته شده بود، کماکان به کار خود ادامه خواهد داد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۷ جنوری (۸ دلو) در یک نشست خبری گفت که حکومت ایالات متحده بازنگری جزییات توافق صلح ایالات متحده و طالبان را – که در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در شهر دوحۀ قطر امضا شد – آغاز کرده است.

آقای بلینکن در نخستین روز کاری خود گفت که پیش از تصمیمگیری در این مورد که چگونه عمل کنیم، باید دقیقاً دانسته شود که چه چیزی در این توافقنامه درج است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده همچنین گفت: "از خلیلزاد خواسته شده است تا در این وظیفه باقی بماند و بتواند به کار اساسی که انجام می‌دهد، ادامه دهد."

بر اساس توافقنامۀ دوحه، طالبان در کنار سایر تعهدات به کاهش خشونت و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی به شمول القاعده متعهد شده اند. اما خشونت این گروه به ویژه کشتارهای هدفمند ادامه داشته و نیز روابط آن گروه با القاعده قطع نشده است.

به تازگی وزارت مالیۀ ایالات متحده در یادداشت به وزارت دفاع این کشور گفه است که شبکۀ القاعده در جریان سال ۲۰۲۰ در کنار و زیر حفاظت طالبان، در افغانستان قوت گرفته است.

در این یادداشت آمده است که القاعده روابط خود را با گروه طالبان از طریق شبکه‌ای از مشاورین و مربیون محکم‌تر کرده است؛ افرادی که در داخل صفوف طالبان جابجا شده و به آنان مشوره، رهنمود و کمک مالی فراهم می‌کنند.

این در حالی است که هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه حضور دارند، اما از حدود ۱۲ روز به این طرف هیچ‌گونه نشستی با هم نداشته اند.

نادر نادری، یک عضو هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان گفته است که طالبان هنوز برای برگزاری مجلس رسمی و بحث برای ختم جنگ آماده نشده اند.

طالبان تا اکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

اما کارشناسان سیاسی به این نظر اند که دو جانب مذاکرات صلح در دوحه به دلیل اینکه هنوز سیاست ادارۀ جو بایدن در قبال صلح افغانستان روشن نشده است، در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG